Pytanie do psychologa-seksuologa. Dla wrażliwych osób a zwłaszcza publicznych seks nie jest taka ocz

3 odpowiedzi
Pytanie do psychologa-seksuologa. Dla wrażliwych osób a zwłaszcza publicznych seks nie jest taka oczywistą sprawą. Nawet wybór partnerki(jej osobowość) jest oceniany w pracy. Pozycja seksualna jest oceniana. Są gorsze i lepsze pozycje seksualne. Niestety jak się ktoś ożeni to jest to już jakby automat lub półautomat. Gorsze pozycje seksualne, np. seks od tyłu albo kobieta na górze. Tym bardziej że w Polsce jest raczej znacznie kultura matriarchatu czyli silna kobieta i słabszy mężczyzna. Może to jest takie położenie geograficzne, że tutaj były albo zabory albo wojny i dłuższego spokoju ciężko na tych ziemiach uświadczyć i też religia katolicka trochę takie noszenie krzyża, cierpiętnictwo. Niektórzy stosują coś takiego że nie ma seksu między mężczyzną a kobietą, tylko jest przekazanie materiału genetycznego kobiecie a ona się sama zapładnia. Kobieta zostaje damą, dziewicą-matką(szczyt apoteozy kultury matriarchalnej), gorzej dla mężczyzny. To jest dobre jakby miała się urodzić dziewczynka a jak chłopiec to tak nie za bardzo. Takie spojrzenie lansują np. piosenkarki zagraniczne i polskie(nie będę wymieniać). Proszę o komentarz.
Osoba pisząca prosi o komentarz, zastanawiam się w jakim celu? Czy w celu zweryfikowania czy jej poglądy faktycznie są poglądami większości? Myślę, że nie musimy patrzeć na współżycie w czarno-białych barwach: albo zabory albo wojna. Być może takim schematem funkcjonowania kieruje się osoba pisząca, w ogóle w swoim życiu. Być może warto się zastanowić czy jest to pomocne czy być może mocno ogranicza percepcję na to co jest pomiędzy...

,,Dla wrażliwych osób a zwłaszcza publicznych seks nie jest taka oczywistą sprawą'', nie znam badań które potwierdzałyby taką tezę. Domyślam się, że może chodzić o osobiste podejście do tematu seksualności. Pytanie co to znaczy ,,oczywista sprawa"? Dobrze, gdy seks nie jest oczywisty, bo otwiera to drzwi do eksplorowania go.

,,Są gorsze i lepsze pozycje seksualne." Z założenia nie ma lepszych i gorszych pozycji, ważne jest to w czym my i nasz partner czuje się dobrze.

,,Niestety jak się ktoś ożeni to jest to już jakby automat lub półautomat.". Dbanie o jakąkolwiek stalą relację jest trudne i szczególnie trudne w tych czasach: pędu i dążenia do doskonałości i braku czasu. Jednakże jest możliwe. Dobra, satysfakcjonująca relacja to nie taka, w której nie ma gorszych chwil, bo to nie jest możliwe, ale taka, w której trwamy, bo chcemy.

Rozumiem, że zadałeś pytanie na temat kultury seksualnej i roli płci w Polsce oraz innych kwestii, które wpływają na podejście do seksualności.
Zacznijmy od tego, że każda kultura ma swoje własne normy i wartości, które wpływają na sposób, w jaki postrzegają seksualność. W Polsce, jak i w innych krajach o podobnym tle kulturowym, istnieje pewna presja społeczna, która może wpływać na to, jak ludzie postrzegają seksualność. Na przykład, istnieją stereotypy związane z pozycją płciową, które sugerują, że kobieta powinna być bardziej poddana mężczyźnie, co jest zgodne z tradycyjnymi rolami płciowymi. Jednakże, coraz więcej osób w Polsce kwestionuje te stereotypy i stara się tworzyć bardziej równe i pozytywne podejście do seksualności.
Jeśli chodzi o spojrzenie na seksualność związane z religią katolicką, to rzeczywiście może to wpłynąć na niektóre postawy seksualne, ale nie należy generalizować. Istnieje wiele różnych interpretacji religii katolickiej i różne podejścia do seksualności.
Co do pomysłu na przekazanie materiału genetycznego bez stosunku płciowego, to jest to kwestia indywidualna i należy do decyzji pary. Warto jednak pamiętać, że stosunek seksualny to nie tylko kwestia reprodukcji, ale również może być wyrazem intymności i bliskości między partnerami.
Ostatecznie, każdy powinien mieć prawo do podejścia do swojej seksualności w sposób, który jest dla niego najbardziej satysfakcjonujący i zgodny z jego wartościami i przekonaniami. Warto jednak pamiętać, że każde zachowanie seksualne powinno odbywać się z wzajemną zgodą i szacunkiem dla partnera.
Rozumiem, że Twoje pytanie dotyczy złożonych kwestii związanych z seksualnością, percepcją ról płciowych, a także wpływem kultury i społeczeństwa na życie seksualne osób. To ważne, by rozmawiać o tych kwestiach otwarcie i z szacunkiem dla różnych doświadczeń i punktów widzenia.

W kontekście Twojego pytania, istotne jest podkreślenie, że seksualność jest bardzo osobistą i indywidualną sferą życia, która może być różnie doświadczana i interpretowana przez różne osoby. To, co dla jednych może być wyrazem intymności i bliskości, dla innych może być niekomfortowe lub nieodpowiednie.

Każda relacja seksualna powinna opierać się na wzajemnym szacunku, zrozumieniu i zgodzie obu stron. Preferencje dotyczące pozycji seksualnych czy dynamiki w związku powinny być wynikiem otwartej komunikacji między partnerami. Nie ma "lepszych" czy "gorszych" pozycji seksualnych w obiektywnym sensie – ważne, aby były one akceptowalne i przyjemne dla obu osób zaangażowanych w relację.

Co do kwestii kulturowych i społecznych wpływów na postrzeganie ról płciowych, w tym również w sferze seksualności, rzeczywiście można zaobserwować różne podejścia w różnych społeczeństwach. Na przykład w niektórych kulturach dominuje bardziej tradycyjny podział ról, gdzie mężczyzna jest postrzegany jako dominujący, podczas gdy w innych, takich jak wspomniany przez Ciebie matriarchat, kobiety mogą odgrywać silniejszą rolę. Jest to jednak temat bardzo zróżnicowany i zależny od wielu czynników, w tym historycznych, religijnych i społeczno-ekonomicznych.

Kluczowe jest, aby podejście do seksualności było zawsze oparte na wzajemnym szacunku i zgody, niezależnie od kulturowych czy społecznych oczekiwań. Promowanie zdrowych relacji, w których obie strony czują się komfortowo i bezpiecznie, jest fundamentalne dla dobrego samopoczucia psychicznego i emocjonalnego wszystkich osób zaangażowanych.

Jeśli masz wątpliwości czy pytania dotyczące swojej seksualności, warto skonsultować się z terapeutą lub seksuologiem, który może pomóc Ci zrozumieć i wyrazić Twoje potrzeby, oczekiwania i granice w zdrowy sposób.