Pytanie do psychologow chrzescijanskich, katolickich. Troche prowokacyjne ale sensowne.Jak zmartwych

3 odpowiedzi
Pytanie do psychologow chrzescijanskich, katolickich. Troche prowokacyjne ale sensowne.Jak zmartwychwstac po mszy swietej? Na mszy sw zabijaja Chrystusa bezkrwawo i potem jest rozdawany wiernym jako uczta na zgladzenie grzechow Jak czlowiek psychicznie ma odzyskac wladze po mszy sw gdy juz ta "symbolika" sie zakonczy?
Polecam rozmowę z teologiem. Na mszy ofiara Chrystusa jest uobecniana, a przyjmujemy Ciało Chrystusa na życie wieczne. Człowiek psychicznie nic nie traci, przeciwnie, ubogaca się poprzez szczególną łączność ze wspólnotą Kościoła. Jest to dłuższy temat na rozmowę z teologiem lub kierownikiem duchowym. "Na szybko" polecam wyjaśnienia jakie można znaleźć w KKK.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień Dobry, zachęcam do wizyty u specjalisty, aby szerzej omówić ten problem. Pozdrawiam serdecznie
To rzeczywiście pytanie nietypowe i prowokacyjne, ale jednocześnie ciekawe i pełne głębszych refleksji. Odpowiedź na nie można rozpatrywać na kilku poziomach – teologicznym, duchowym, a także psychologicznym.

Z punktu widzenia chrześcijańskiej, katolickiej teologii, Msza Święta nie jest jedynie symbolicznym powtarzaniem ofiary Chrystusa. To sakramentalna, rzeczywista obecność Boga, w której wierni uczestniczą. Chrystus nie jest "zabijany" na nowo, lecz ofiara Jego śmierci i zmartwychwstania staje się obecna, abyśmy mogli się z nią połączyć i czerpać z niej duchową siłę. To istota Eucharystii – spotkanie z Chrystusem żywym, który przez swoją śmierć zwyciężył grzech i śmierć, a przez swoje zmartwychwstanie daje życie wieczne. Msza ma być więc momentem duchowego odnowienia, uleczenia i umocnienia.

Z perspektywy psychologicznej można spojrzeć na to jako na akt uczestnictwa w czymś większym, co przekracza ludzkie ograniczenia, a jednocześnie przywraca poczucie wewnętrznego spokoju, równowagi i nadziei. Jeśli Msza Święta jest przeżywana głęboko i świadomie, może prowadzić do psychicznej odnowy i umocnienia – poczucia duchowej siły, która pomaga w życiu codziennym. Sam akt uczestniczenia w sakramencie, przyjmowania Komunii, może być dla wierzącego psychologicznie działaniem, które pomaga mu poczuć się "odrodzonym", z nowym poczuciem sensu i misji.

Jednakże pytanie, które zadajesz, dotyka także aspektu ludzkiej psychiki i wpływu symboliki na naszą psychologiczną rzeczywistość. Każdy rytuał, który ma głębokie znaczenie duchowe, może wywołać w nas określone reakcje emocjonalne i psychiczne. Może być to doświadczenie głębokiego spokoju, pojednania, ale czasem może także pozostawić pewne pytania, wątpliwości, a nawet wewnętrzny niepokój, szczególnie gdy symbolika Mszy jest trudna do pełnego zrozumienia lub gdy ktoś przeżywa osobiste trudności duchowe.

Jeśli chodzi o pytanie, jak "zmartwychwstać" psychicznie po zakończeniu Mszy, warto spojrzeć na to w kontekście duchowego i psychicznego wzrostu, który Msza powinna przynieść. Po zakończeniu rytuału, człowiek może odnaleźć siłę i inspirację, by lepiej zmierzać ku dobru, lepiej rozumieć swoje życie i powołanie. To moment, w którym można wrócić do codziennych spraw z nową perspektywą, poczuciem obecności Boga w życiu, a także wewnętrzną mocą, by stawiać czoła trudnościom.

Psychologicznie, dla osób wierzących, uczestnictwo w tak głębokim duchowym przeżyciu, jak Msza Święta, może być uznawane za akt "odrodzenia", który przynosi nowe siły do codziennych wyzwań. Jednak jeśli ktoś odczuwa po tym rytuale poczucie zagubienia lub niepewności, być może warto sięgnąć po wsparcie duchowe i psychologiczne, aby lepiej zrozumieć te wewnętrzne zmagania.

Warto zaznaczyć, że wielu wiernych odczuwa po Mszy Świętej ulgę, ukojenie i poczucie duchowej bliskości z Bogiem, co psychicznie przekłada się na poczucie równowagi i spokoju. Dla chrześcijanina "zmartwychwstanie" po Mszy to wzmocnienie duchowe i psychiczne, które daje siłę do dalszego życia, w poczuciu bliskości Boga i nadziei, jaką niesie Chrystusowe zmartwychwstanie.

Pozdrawiam serdecznie.

Krystian :)

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.