Pytanie do psychologów i psychoterapeutów - przerobiłem już kilka prób terapii i każda z nich kończy

3 odpowiedzi
Pytanie do psychologów i psychoterapeutów - przerobiłem już kilka prób terapii i każda z nich kończyła się po około pół roku.
Czy każdy terapeuta oczekuje tego że pacjent przyjdzie do niego i sam powie co chce w sobie zmienić, a najlepiej to jeszcze jakby miał od razu ułożony plan działania? Jakbym wiedział te rzeczy, to bym terapeuty nie potrzebował.
Ja sam nie wiem co w sobie mogę zmienić, zmiana w jakich obszarach jest w ogóle realna, w których trudna, a w których w ogóle niemożliwa.
Mam zdiagnozowane spektrum autyzmu i ADHD i ciężko jest mi obiektywnie ocenić które z moich zachowań wynikają z tych zaburzeń a które są po prostu integralną częścią mojej osobowości.
Czy terapia to w ogóle odpowiednie miejsce dla mnie, biorąc pod uwagę że wszystkie próby były średnio udane?
Dzień dobry, każda psychoterapia nie jest "drogą donikąd". Początkowe sesje zwykle koncentrują się na wspólnym z klientem/pacjentem ustaleniom: w jakim kierunku będzie zmierzała terapia, jakie cele będą do osiągnięcia, jakimi metodami. Warto się również zastanowić nad tym, jak oceniane będą ew. postępy w psychoterapii, po czym będzie można poznać, że terapia zmierza w dobrym kierunku. To wszystko są obszary wspólnych uzgodnień terapeuty i klienta/pacjenta. Pozdrawiam. Maciej Gołąb.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Rozumiem, że Twoje doświadczenia z terapią mogą być frustrujące i dezorientujące, zwłaszcza gdy brakuje jasności co do celów i oczekiwań. Twoje pytanie jest bardzo ważne i świadczy o Twojej determinacji w poszukiwaniu odpowiednich narzędzi do pracy nad sobą. Czy terapeuta oczekuje, że pacjent sam będzie wiedział, co chce zmienić?
Nie każdy terapeuta oczekuje, że pacjent przyjdzie z gotowym planem działania. Rola terapeuty polega na wspieraniu pacjenta w procesie odkrywania siebie, identyfikowania obszarów do zmiany oraz wspólnego opracowywania celów terapeutycznych. Ważne jest, aby terapeuta dostosowywał swoje podejście do indywidualnych potrzeb pacjenta. Terapeuci korzystają z różnych metod, w tym terapii poznawczo-behawioralnej (CBT), terapii psychodynamicznej, terapii humanistycznej, terapii narracyjnej i wielu innych, które mogą być lepiej dopasowane do Twoich potrzeb. Pytałeś też o realności zmian w różnych obszarach. Zmiany w zachowaniu i myśleniu są możliwe, ale mogą wymagać czasu, wysiłku i zaangażowania. Badania pokazują, że terapia jest skuteczna w wielu przypadkach, ale jej efektywność zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju zaburzenia, relacji terapeutycznej, technik terapeutycznych i motywacji pacjenta. Diagnoza spektrum autyzmu i ADHD może wpływać na sposób, w jaki postrzegasz swoje zachowania i trudności. Terapia może pomóc w zrozumieniu, które z Twoich zachowań wynikają z tych zaburzeń, a które są integralną częścią Twojej osobowości. Istnieją specjalistyczne podejścia terapeutyczne, które koncentrują się na potrzebach osób z ASD i ADHD, takie jak np. terapia poznawczo-behawioralna dostosowana do ASD. Pomocne mogą być również grupy wsparcia dla osób z ADHD.

Znalezienie terapeuty, który ma doświadczenie w pracy z osobami z ASD i ADHD, może być kluczowe. Specjalista taki będzie lepiej rozumiał Twoje specyficzne potrzeby i trudności. Możliwe, że metoda terapeutyczna stosowana wcześniej nie była dla Ciebie odpowiednia. Warto rozważyć inne podejścia. Pamiętaj też, że skuteczność terapii w dużej mierze zależy od relacji z terapeutą. Ważne jest, aby czuć się zrozumianym i wspieranym.
Podsumowując, Twoje doświadczenia są ważnym źródłem informacji o tym, co działa, a co nie. Nie zniechęcaj się wcześniejszymi niepowodzeniami. Terapia to proces, który może wymagać czasu, eksperymentowania z różnymi podejściami i otwartości na nowe doświadczenia. Pamiętaj, że nie jesteś sam – istnieje wiele osób, które przeszły przez podobne trudności i znalazły drogę do poprawy swojego życia.

Życzę Ci powodzenia na Twojej drodze do samopoznania i rozwoju.
Witam, nie każdy terapeuta pracuje w taki sposób jak Pan opisał. To co uważam, że jest odpowiedzialnością po Pana stronie to określenie jakimi problemami (punkt A) chciałby się Pan zająć w terapii oraz jakiego rodzaju zmian/y oczekuje Pan w związku z nimi (punkt B). Terapia w dużym skrócie jest podróżą z punktu A do punktu B. Tych dwóch punktów terapeuta nie może za Pana określić. Przy tym bardzo ważne jest to żeby miał Pan w sobie wiarę lub nadzieję, że z z punktu A jest możliwe dotarcie do punktu B. Nie musi Pan wiedzieć jak to zrobić, jak dotrzeć do punktu B, bo to już jest zupełnie inna sprawa. To jest już kwestia procesu terapeutycznego i sposobu pracy terapeuty. Bez tego wstępu z Pana strony uważam, że nie jest możliwe żeby terapia się udała. Po tego rodzaju wstępie następuje czas przygotowania do wspólnej drogi. W tym miejscu opisuje czym jest terapia i na czym polega praca terapeutyczna, zarówno osoby korzystającej z terapii jak i moja jako terapeuty. Tworzę w ten sposób pewnego rodzaju mapę, która przydaje się w drodze. Dopiero po tej kolejnej fazie wyruszamy w drogę i tutaj zaczyna się cała podróż zwana terapią. W trakcie tej drogi wszystkie Pan blokady, trudności, ograniczenia, zasoby, mechanizmy, utknięcia w rozwoju, itd, itp. samoistnie zaczną się manifestować i pokazywać z jakich powodów na tym etapie życia nie może Pan dotrzeć do punktu B. Jest to bardzo ważny etap drogi ponieważ dzięki niemu jak na dłoni widać gdzie konieczna jest praktyczna praca terapeutyczna określonymi metodami i technikami wynikającymi z danego podejścia terapeutycznego terapeuty. Dlatego proszę się nie poddawać i szukać dla siebie właściwej osoby i właściwego podejścia terapeutycznego aż Pan je znajdzie. Życzę powodzenia, Krzysztof Pawłuszko

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.