Pytanie do psychologów i psychoterapeutów - przerobiłem już kilka prób terapii i każda z nich kończy

3 odpowiedzi
Pytanie do psychologów i psychoterapeutów - przerobiłem już kilka prób terapii i każda z nich kończyła się po około pół roku.
Czy każdy terapeuta oczekuje tego że pacjent przyjdzie do niego i sam powie co chce w sobie zmienić, a najlepiej to jeszcze jakby miał od razu ułożony plan działania? Jakbym wiedział te rzeczy, to bym terapeuty nie potrzebował.
Ja sam nie wiem co w sobie mogę zmienić, zmiana w jakich obszarach jest w ogóle realna, w których trudna, a w których w ogóle niemożliwa.
Mam zdiagnozowane spektrum autyzmu i ADHD i ciężko jest mi obiektywnie ocenić które z moich zachowań wynikają z tych zaburzeń a które są po prostu integralną częścią mojej osobowości.
Czy terapia to w ogóle odpowiednie miejsce dla mnie, biorąc pod uwagę że wszystkie próby były średnio udane?
Dzień dobry,

Rozumiem, że może być frustrujące, gdy efekty terapii nie spełniają oczekiwań. Chciałabym Pana zapewnić, że Pana sytuacja nie jest odosobniona – wielu pacjentów rozpoczyna terapię bez jasno określonych celów lub planu działania.

Cele terapeutyczne mogą być różnie zdefiniowane i często doprecyzowywane są w trakcie terapii. Nie zawsze oczekuje się, aby Pacjent od razu wiedział, co chce zmienić. Jednym z zadań terapeuty jest wspieranie Pana w odkrywaniu, które obszary życia wymagają zmian i jakie cele są realistyczne do osiągnięcia. Terapeuta jest tutaj, aby pomóc Panu lepiej zrozumieć siebie i swoje zachowania, a także wspierać w procesie zmiany, dostosowując podejście do indywidualnych potrzeb i możliwości.

Diagnoza spektrum autyzmu oraz ADHD z pewnością wpływa na różne aspekty Pana życia, ale dzięki współpracy z terapeutą można lepiej zrozumieć, które zachowania są wynikiem tych zaburzeń, a które są bardziej związane z osobistymi wyborami i nawykami.

Jeśli poprzednie terapie nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, warto rozważyć podejście bardziej dostosowane do Pana indywidualnej sytuacji, być może z terapeutą specjalizującym się w pracy z osobami z ADHD i zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Terapia jest zdecydowanie odpowiednim miejscem do pracy nad sobą, szczególnie gdy samodzielna zmiana jest wyzwaniem.

Zachęcam do kontynuacji dialogu z dotychczasowym terapeutą, aby lepiej dostosować proces terapeutyczny do Pana aktualnych potrzeb i oczekiwań. Może uda się wypracować strategię, która pozwoli osiągnąć Pana cele w bardziej efektywny sposób i przyniesie oczekiwane rezultaty. Współpraca i otwarta komunikacja z terapeutą są kluczowe w tworzeniu skutecznego planu terapeutycznego, który będzie odpowiadał na Pana indywidualne potrzeby.

Z poważaniem,
Karolina Murzacz

Może Pan spróbować treningu umiejętności społecznych albo coachingu który jest bardziej dyrektywny niż terapia. Ale koniec końców to jest Pana życie i dla wielu spraw nie ma jednoznacznej odpowiedzi albo jednego sposobu funkcjonowania. Nie pisze Pan też ile ma Pan lat, na różnych etapach życia podejście terapeutyczne jest różne. Poza tym jeśli terapeuta oczekuje że Pan sam zdefiniuje pewne aspekty to oznacza z reguly że ocenia iż jest Pan kompetentny aby to zrobić... z mojej perspektywy nie warto oddawać swoje życie i decyzje w ręce innych, choć rozumiem taką pokusę kiedy jesteśmy zmęczeni i zdezorientowani. Pozdrawiam serdecznie.
Cele w psychoterapii wynikają z problemów, które zgłasza pacjent i są wspólnie uzgadniane na początku. Mogą być w trakcie terapii modyfikowane czy doprecyzowane. Ponadto tak jak Pan pisze, to psychoterapeuta jest specjalistą i powinien wiedzieć, nad czym i w jaki sposób można pracować, a pacjent jest specjalistą od siebie - najlepiej wie czy coś jest dla niego problemem i czy coś mu pomaga/służy.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 220 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.