Pytanie dot.: Elektrokonizacji szyjki macicy (wyniki). Jestem w okresie międzyzabiegowym, w oczek

1 odpowiedzi
Pytanie dot.: Elektrokonizacji szyjki macicy (wyniki).

Jestem w okresie międzyzabiegowym, w oczekiwaniu na kontynuacje leczenia, także jestem i zamierzam być pod opieką specjalisty ( także proszę uprzejmie nie odsyłać mnie "na konsultację do specjalisty" :) ).
Poszukuję interpretacji wyników, ponieważ wiedząc jakie jest rokowanie, mogłabym podjąć kroki, aby poddać się zabiegowi wcześniej (prywatnie).
Mam zdiagnozowany CIN3/HSIL, jestem po elektronizacji i chciałabym zrozumieć wynik histopatologii:

"CIN 3 z tapetowaniem gruczołów endocerwikalnych. Dysplazja rozlegle obejmuje wewnątrzkanałową linię odcięcia stożka operacyjnego. Minimalny zachowany margines tkanek zdrowych w zakresie linii odcięcia tkanek tarczy wynosi 5.5. mm".

-Nie rozumiem - Marginesy są czyste, czy zajęte? Zmiana została wycięta w całości, czy nie?
Z jednego zdania wynika, że stożek jest zajęty, a z drugiego, że jest jakiś minimalny zdrowy margines, jedno drugiemu przeczy.

Z poważaniem
Zdezorientowana
Dzień dobry,
Z opisu badania histopatologicznego wynika, że jeden z marginesów (głęboki - część w kanale szyjki macicy) jest zajęty przez dysplazję, a drugi zaś (ten od pochwowej części tarczy szyjki macicy) jest wolny od nacieku z marginesem 5,5mm. Co za tym idzie zmiana nie została usunięta w całości.
Pozdrawiam serdecznie,
lek. Bartosz Bieżyński