Pytanie dotyczy mojej mamy...15 marca br pojechała na badania kwalifikujace dotyczace zabiegu zaćmy,

2 odpowiedzi
Pytanie dotyczy mojej mamy...15 marca br pojechała na badania kwalifikujace dotyczace zabiegu zaćmy, ponieważ już od 2 lat nie widzi na jedno oko. Wszystkie inne niezbędne badania typu krew, mocz, prześwietlenie klatki piersiowej były bardzo dobre. Uważała , że teraz już będzie szybko...dodam że na ten zabieg czekała 2 lata oczywiście na NFZ. Po wizycie u okulisty już w na miejscu pani doktor stwierdziła u mamy że jest poważny problem ponieważ powieka w tym oku jest całkowicie odwrócona i zasłania zacme i niestety ale nie zrobią jej zabiegu...Była bardzo zdziwiona ze żaden wcześniejszy okulista tego nie zauważył.Teraz musi zrobić operacje aby te powiekę odwrócić i dopiero będzie usunięta zaćma. I że robią to tylko na specjalistycznym sprzęcie w Klinikach okulistycznych my mamy najbliżej Warszawę. Wiec pytam gdzie najlepiej byłoby mamę zapisać i jakie są w ogóle terminy. Najlepiej byłoby na NFZ ale jak ma znów czekać 2 lata to nawet prywatnie. Dodam że drugie oko tez jest zaćma ale jeszcze trochę widzi. A w ogóle to powieka uległa uszkodzeniu prawdopodobnie w wieku szkolnym kiedy mamę kopnął koń i nikt do tej pory nic nie zauważył. A teraz jest po 60. Proszę o radę....z góry bardzo dziękuję
Być może to zostało zauważone wcześniej, ale okulista, który nie jest chirurgiem nie zwrócił uwagi na związek niedomykalności powieki i operacji okulistycznej. Trudno mi to ocenić.
Jednym z warunków powodzenia operacji usunięcia zaćmy jest prawidłowe gojenie rany. Prawidłowe gojenie rany jest z kolei uwarunkowane prawidłowym nawilżeniem powierzchni oka. Nie można mówić o prawidłowym nawilżeniu przy odwinięciu czy podwinięciu powieki, także ten trop jest dość logiczny. Trudno oceniać, czy w momencie kwalifikacji do zabiegu obraz powieki był dokładnie taki sam. Zoperowanie powieki w pierwszym etapie rzeczywiście sprawi, że operacja zaćmy będzie obarczona mniejszym ryzykiem powikłań.

Witam,
Zajmuje się chirurgia powiek od kilku lat. Faktycznie przed zabiegiem zaćmy należy zadbać o prawidłowa pozycje powiek. Niestety bez choćby zdjęcia trudno mi się wypowiedzieć i doradzić.
Pozdrawiam Anna Maria Bilkiewicz-Pawelec
YT powieki Bilkiewicz
#powieki #okulistaUk #okulistaBydgoszcz