Pytanie na temat zawrotów głowy spowodowanych otolitami, oraz manewrów mających na celu ich wyleczenie.

3 odpowiedzi
Czy położeniowe zawroty głowy spowodowane oderwaniem cząstek otolitów pojawiają się tylko u osób w podeszłym wieku, czy otolity mogą się oderwać u osoby w wieku 30 lat? Czy są w Polsce laryngolodzy którzy przeprowadzają manewr Dix-Hallpike celem zdiagnozowania zawrotów, a manewry Lemperta, Epleya i Semonta celem ich wyleczenia?
Proszę dzwonić / pytać do dr Kotowskiej w Radzyniu Podlaskim, dr. Zadrożnianka w Lublinie

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam serdecznie!
Wiek nie jest kryterium eliminującym, aczkolwiek częstość choroby wzrasta wraz z wiekiem.
Łagodne napadowe położeniowe zawroty głowy ( BPPV ) są specyficznym dosyć często występującym typem zawrotów głowy, które spowodowane są uwolnieniem się i swobodnym przesuwaniem się kamyczków (otolitów) w obrębie kanałów półkolistych ucha wewnętrznego.
Przyczyną uwolnienia się kamyczków może być uraz głowy, infekcja lub zwyrodnienie. Typowe objawy to krótkie, nieraz bardzo silne zawroty głowy po zmianie położenia głowy, na przykład podczas obracania się w łóżku, schylania się z jednoczesnym skręceniem głowy np. zajrzenie pod blat stołu, podczas zmiany pozycji ciała z poziomej na pionową i odwrotnie. Zawrotom mogą towarzyszyć burzliwe objawy w postaci nudności, wymiotów, lęku czy bladości skóry.

Chorobę można stosunkowo łatwo zdiagnozować w gabinecie stosując odpowiednie testy diagnostyczne tj. manewr Dix-Hallpike’a i roll test. Podczas badania można założyć specjalne okulary powiększające (okulary Frenzla), po to żeby lepiej widzieć ruchy gałek ocznych.

Po rozpoznaniu choroby zawsze wykonuję odpowiedni manewr repozycyjny żeby odprowadzić kamyczki na swoje miejsce oraz pokazuję pacjentowi jak wykonywać manewry samodzielnie w domu, aż do ustąpienia objawów. Dobrze wykonane manewry repozycyjne są skuteczne w leczeniu tej choroby. Leki mają znaczenie wspomagające.
Pozdrawiam serdecznie!
W przypadku pytań/wątpliwości, ukierunkowania dalszego leczenia proszę o kontakt.
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl
Otolity mogą się oderwać samoistnie, choć najczęściej w wywiadzie jest w przeszłości jakiś uraz głowy czy wypadek komunikacyjny. Wiek w tym przypadku nie ma znaczenia. Wielu laryngologów potrafi wykonać przynajmniej część z tych manewrów. Niektórzy pacjenci są wyedukowani tak, że sami sobie wykonują te manewry w przypadku nawrotów doleglliwości.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.