Pytanie w sprawie depresji

2 odpowiedzi
Dzień dobry.
Mam 24 lata, patrząc z perespektywy minionych lat obsewuję w swoim zachowaniu coś niepokojącego a mianowicie co 3-4 mam depresje. Pracuję na pełnych obrotach, 4 miesiące później przychodzi czas, że nie chce mi sie nigdzie wyjść, dobrego obiadu zrobić, wyjść do sklepu po zakupy, chcę być sam. Tak raz na 3-4 miesiące to się zdarza. Czy jest to normalne wypalenie obowiązkami, czy po prostu przeciążam się za bardzo w pracy ?
Dzień dobry,

niestety nie znam Pana sytuacji życiowej, nie wiem jak ciężko Pan pracuje, czy jest to praca fizyczna czy umysłowa, itd. podał Pan niewiele informacji, stąd mogę jedynie teoretycznie odnieść się do tego co Pan napisał.
Najważniejsza w Pana przypadku będzie prawidłowa diagnoza, jeśli mowa o depresji to jej jedną z charakterystycznych cech jest cykliczność, tzn. tendencja do okresowego powracania. Tak jak Pan zauważył, w obecnych czasach zauważa się znaczący wzrost zachorowalności na zaburzenia nastroju oraz wzrost kolejnych rzutów choroby, duże znaczenie ma tu tryb życia, wydłużony czas pracy, zwiększony zakres odpowiedzialności i obowiązków, używki itp., co z kolei może mieć wpływ na wystąpienie rzutu choroby afektywnej. Niewątpliwie w wielu przypadkach zmiana stylu życia i prawidłowy odpoczynek mogą przyczynić się do zmniejszenia szansy wystąpienia choroby afektywnej, a u osób cierpiących na zaburzenia afektywne do podniesienia skuteczności leczenia podtrzymującego.
Tak jak wspomniałam, przede wszystkim najważniejsza w Pana przypadku będzie dokładna diagnoza aby wykluczyć inne możliwe przyczyny obniżenia nastroju.

Pozdrawiam,

Diana

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam,
Szybkie tempo życia może nie sprzyjać samodzielnemu rozróżnieniu czy to styl zycia, czy już zaburzenie i choroba. Natomiast takie intensywne okresy nie są bez znaczenia dla organizmu który może się zmagać się z wyczerpaniem. Z opisu wynikać może tu nieoczywista postać depresji. Specjalista na wizycie może określic, czy to wypalenie, przeciażenie obowiązkami, czy depresja. Z opisu wynika bowiem, że może to być depresja przeplatana okresami manii. Diagnozuje się wówczas chorobę dwubiegunową afektywną. Okresy manii charakteryzują się intensywnym czasem, dużą aktywnością w wielu obszarach życia,szybkim podejmowaniu decyzji, a czasem ryzykownych zachowań bez głębszej refleksji, namysłu i reakcją na problemy dnia codzinnego bez namysłu.Organizm człowieka funkcjonuje jak rozpędzona lokomotywa i kolejne sukecesy napędzaja do działania. Z jednej strony to dobra reakcja, z drugiej jednak rozpędzony pociag może nie wyrobic zakrętu i może się wykoleić. Z czasem też rozpędzona lokomotywa traci energię – paliwo się zużywa i izwalnia, zwalnia. Z dnia na dzień coraz wolniej aż nie wiadomo kiedy nie ma siły na proste , normalne czynności. To okres depresji. Na konsultacji lekarz ustali dokładną diagnozę i dobór leczenia. Psychoterapia jako metoda z wyboru, jest tu metoda leczenia wspomagającą farmakoterapię. Jednak na czas depresji byc może nie obejdzie sie bez leków. Powodzenia

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.