rak piersi rdzeniasty her 3+

5 odpowiedzi
witam mam raka piersi (rdzeniasty) ki-70%, her3+ , przerzut w węźle wartowniczym wielkość 0,1cm, nie przekraczający torebki węzła. Czy usuwać węzły chłonne?? jeśli tak to wszystkie czy jeden segment? jeśli nie to jakie jest prawdopodobieństwo, że choroba nie rozwinie się w węzłach.
Niestety z powodu zbyt małej ilości informacji, które pani przesłała nie mogę udzielić odpowiedzi.
Pani wymaga gruntownego omówienia przypadku na konsylium z pełną dokumentacją .
Być może powinna pani rozpocząć leczenie od chemioterapii i herceptyny.

Przed podpisaniem tzw. świadomej zgody pacjentki przed leczeniem operacyjnym na to pytanie szczegółowo winien odpowiedzieć chirurg-onkolog dysponujący danymi klinicznymi i obrazowymi. BD
Standardy postępowania w tym przypadku są ściśle określone. W takim przypadku nie należy dywagować tylko postępować zgodnie z zaleceniami onkologa. Ktoś Panią zdiagnozował i zapewne zaproponował leczenie. Może Pani odwiedzić innego onkologa i potwierdzić sposób działania w swoim przypadku. Pozdrawiam.
Szanowna Pani!

Rozumiem, że operacja piersi miała charakter oszczędzający oraz planowana jest radioterapia.

Jeżeli tak, to wg badania ACOSOG Z0011: "The 10-year locoregional recurrence after axillary lymph node dissection was 6.2%, compared with 5.3% after SLND alone." Czyli lepsze wyniki był u osób BEZ usuwania węzłów chłonnych niż w grupie poddanej limfadenektomii. Co prawda grupy badane były nie do końca jednorodne, ale generalnie wszyscy przychylają się do tych wyników i są one powszechnie akceptowane (zalecenia z ostatniego kongresu St Gallen).

Również w naszym ośrodku standardem jest odstąpienie od limfadenektomii. Uważam, że ryzyko nawrotu lokoreginalnego (w bliźnie, w węzłach) jest małe i nie uzasadnia wycięcia w. chł. W przypadku takiej wznowy wykrycie jej nie jest dużym problemem i wówczas operacja może być przeprowadzona.

Podkreślam raz jeszcze, że sytuacja dotyczy operacji oszczędzających z uzupełniającą radioterapią. Chemioterapia jest odrębną kwestią i oczywiście jest w takich jak u Pani nowotworach niezbędna.

Łączę serdeczne pozdrowienia i życzę dużo optymizmu i siły w walce z chorobą oraz pełnego sukcesu!

dr Michał Lewandowicz
Dzień dobry. Takie pytanie wymaga rozmowy z lekarzem i podjęcia wspólnej decyzji.