Rak płaskonabłonkowy płuca -

6 odpowiedzi
Moja mama uzyskała diagnozę – rak płaskonabłonkowy płuca. Niestety nieoperacyjny z powodu nacieku na węzły i śródpiersie. Po badaniu PET wykazano, że nie ma nowotworu w innych organach. Wiem, że rokowania nie są najlepsze w tym przypadku. Jakiej terapii możemy się spodziewać? Chemioterapii czy radioterapii? Mama jest w wieku 64 lata, a 20 lat temu przeszła pomyślnie operację mastektomii piersi z powodu nowotworu i chyba (dokładnie nie pamiętam) chemioterapię po tym. Czy powinnam skonsultować leczenie z innym onkologiem, zanim podejmiemy decyzję o leczeniu?
Jeśli badanie PET nie wykazało obecności przerzutów odległych jest możliwe leczenie chemioradioterapią; jednoczasowo lub sekwencyjnie. Ośrodka nie zasugeruję ale można się skonsultować z lekarzem z Kliniki nowotworów płuc Centrum Onkologii w Warszawie

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Droga Pani rak płuca nie jest przedmiotem mojej praktyki onkologicznej. W centrum Onkologii, w którym pracuję są wyśmienici fachowcy zajmujący się tą chorobą. postępowanie zależy od wielu ważnych informacji (m.in. stanu ogólnego, rozległości procesu nowotworowego). Jeżeli Mama mieszka w Małopolsce po uzyskaniu skierowania pacjent jest niezwłocznie przyjmowany do konsultacji i ustalenia dalszego postępowania. Pozdrawiam
Szanowana Pani, w opisanej przez Panią historii medycznej Pani Mamy proszę skierować się do najbliższego ośrodka onkologicznego ( o ile nie została Pani Mama skierowana) po uzyskaniu zielonej karty, a leczenie zostanie rozpoczęte w wymaganym czasie. Nie powinno się odwlekać leczenia o kolejne konsultacje, należy zaufać lekarzom w najbliższym ośrodku onkologicznym. Janusz Jaworowski
Należy podjąć chemioterapie
Przy dużym zaawansowaniu nowotworu (np. zajęcie węzłów chłonnych śródpiersia), nie można przeprowadzić operacji.
Leczeniem z wyboru jest wówczas radioterapia, a najlepiej połączenie chemioterapii (cth) i radioterapii (rth). Przy dobrym stanie ogólnym, braku ubytku masy ciała, braku innych poważniejszych chorób - rth i cth stosuje się równolegle, w tym samym czasie. U osób bardziej obciążonych obie terapie robi się sekwencyjnie, najpierw 2-3 cykle cht, a potem rth. Jeżeli pacjent jest bardzo obciążony, to może być konieczne zastosowanie samodzielnej rth.
Nie wiem skąd Pani jest. Bydgoszcz to bardzo dobry ośrodek. Ale w Łodzi również stosowane są takie same standardy leczenia. Ponieważ moja żona jest radioterapeutą, mogę Państwa skontaktować.
Łączę serdeczne życzenia zdrowia dla Mamy.
dr Michał Lewandowicz
Dzień dobry,
Wobec nieoperacyjności guza płuca mama powinna udać się na konsultację do Ośrodka Onkologicznego. Zespół lekarzy: onkolog kliniczny i onkolog radioterapeuta podejmą decyzję o wyborze schematu leczenia i określą czy możliwe jest leczenie radykalne, czy tylko paliatywne. Wybór sposobu leczenia zależy głównie od stopnia zaawansowania nowotworu, typu nowotworu, chorób współistniejących oraz przede wszystkim stanu ogólnego chorego. Zespół onkologów wybierze najkorzystniejszy schemat leczenia, który będzie polegał na skojarzeniu chemioterapii, immunoterapii, terapii celowanej i radioterapii. Rozpoznanie miejscowo zaawansowanego raka płuca jest obciążające, ale proszę pamiętać, że wyleczenie jest możliwe!

Eksperci

Krzysztof Jeziorski

Krzysztof Jeziorski

Onkolog

Warszawa

Emilia Jesień-Lewandowicz

Emilia Jesień-Lewandowicz

Onkolog, Lekarz wykonujący zabiegi medycyny estetycznej

Łódź

Bartosz Szymanowski

Bartosz Szymanowski

Onkolog

Otwock

Maciej Prochowski

Maciej Prochowski

Pulmonolog, Internista

Łódź

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 25 pytań dotyczących usługi: rak płuc
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.