Refluks gardłowo-krtaniowy - jak zapobiegać/leczyć?

3 odpowiedzi
Witam
Mam zdiagnozowany refluks, moje objawy to odbijanie, wzdęcia, gazy. Jestem po antybioterapii na helicobacter pyrolii, gdyż podczas gastroskopii test wyszedł mi dodatni. Teraz po 2 miesiącach od leczenia pojawił się ból gardła, biały nalot na żołądku i duszący, drapiący w gardle kaszel . Czy to objawy kolejnego refluksu krtaniowo-gardłowego tzw LPR?
Jak mogę temu zapobiec/leczyć?

Proszę o pomoc. Mam 30 lat, a te dolegliwości utrudniają mi normalne funkjonowanie, tym bardziej martwi mnie fakt, że moja mama zmarła na raka żołądka w wieku 33 lat i że mnie może spotkać to samo.
Warto skorzystać z pomocy gastrologa

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam serdecznie!
Proponowałbym wykonać badanie ph-metrii gardła - Wskazaniem do przeprowadzenia badania jest podejrzenie refluksu gardłowokrtaniowego (LPR) czyli występowanie u pacjentów ze zgagą albo bez zgagi takich objawów jak kaszel, chrypka, pochrząkiwanie, uczucie gałki w gardle, uczucie ściekania wydzieliny po tylnej ścianie gardła itp.?
Konieczna systematyczna kontrola laryngologiczna oraz gastroenterologiczna, leczenie wyrównujące pH w gardle oraz nawilżająco-regenerujące błonę śluzową gardła. Ponadto unikanie gorących, zimnych, pikantnych, kwaśnych i gazowanych pokarmów.
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl
Bez badania endoskopowego krtani nic nie mogę poradzić. W leczeniu stosujemy IPP nawet do pół roku. Bardzo ważna jest dieta i częstsze spożywanie posiłków w mniejszych porcjach. Zakaz picia alkoholu, a szczególnie czerwonego wina. Nie do końca rozumiem skąd biały balot na żołądku? A może na języku? Po kilkutygodniowej antybiotykoterapii może pojawić się także grzybica jamy ustnej.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.