Refluks mieszany.Pomocy!!!

2 odpowiedzi
Witam serdecznie (Anna Zabrzygraj Lat 30)
Piszę bo już nie wiem gdzie szukać pomocy.
Mój problem zaczoł się w 2013 roku były bóle żołądka i pierwsza gastroskopia i usg okazało sie że mam kamienie w woreczku żółciowym

i konieczność ich usunięcia.Operacja listopad 2013 zabieg laparoskopowy po tym czasie zdażały sie bóle żołądka i nudności szybko

przemijały.Od 2015 roku pojawiały się nowe objawy zgaga biegunki naprzemien z zaparciami,bóle gardła,ból żołądka ,ból i pieczenie

klatki piersiowej, lekarz rodzinny leczył mnie na grypę żołądkową lub zapalenie gardła tak trwało to rok.W 2016 styczeń wizyta u

lekarza rodzinnego i stwierdził zapalenie gardła przepisał leki Bioraceft 120mg 3 razy dziennie,Telavison 2 razy dziennie,Apo Napro 2

razy dziennie i Ascodan dwa razy dzienie po przyjęciu kilku dawek leków trafiłam do szpitala z silnym bólem żołądka i klatki piersiowej

i pleców.Zostało wykonane gastroskopia,prześwietlenie,usg,podstawowe badania krew i mocz.
usg ok,badania krwi i moczu ok,prześwietlenie ok,
Wynik badania gastroskopi 04.01.2016 Przełyk bez zmian.Zarzucanie żółci do przełyku,przepuklina rozworu przełykowego,drobne

wybroczyny w obrębie wypustu,treść żółciowa w żołądku,błona śluzowa obrzęknięta zaczerwieniona zwłaszcza w okolicy

odżwiernikowej plaskier nadżerki w okolicy odżwiertnika treść żółciowa w opusce dwunastnicy.test ureazowy ujemny.
Leczenie controloc 40mg 2 razy dziennie,dieta lekkostrawna.
Kolejne objawy które doszły to wymioty,biegunki,odbijanie,cofanie pokarmu do przełyku i silne bóle jelit,przelewanie wzdęcia.
Następne badania które zostały wykonane to badania kału:posiew w kierunku ss wynik ujemny,kał na obecność toksyn a i b clostridium

difficilebwynik ujemny,yersinia w kale wynik ujemny,kał w kierunku E.coli enteropatogennej wynik ujemny,posiew kału w kier.

Campylobacter wynik ujemny.
Badania na Celiakę wynik ujemny,wykonana kolanoskopia wynik prawidłowy,badania chormonalne wyniki prawidłowe,kolejne

badania z krwi prawidłowe tylko durzy spadek wit b12 i wit d3.
Stwierdzono Zespół Jelita Drażliwego.
Kolejne badanie gastroskopia: Kwiecień 2016 ; Przełyk bez zmian.Linia Z. położona 1 cm powyżej poziomu fałdów żołądkowych.Wypust

lużny w inwersji 1 cm.W świetle żołądka treść żółciowa,o prawidłowym układzie fałdów.odżwiertnik

obrzęknięty,zaczerwieniony.Opuszka i początkowy odcinek części zastępującej dwunastnicy bez zmian.test urazowy ujemny.
Podsumuwując leki w czasie mojego leczenia :
Controloc,Dexlant,Zulbex,Emanera,Polprazol,Mesopral,Ranigast,Ozzion,Gavision,esox one.
Meteospamyl,tribux,Zirid,Debretin,Prokit,Nospa,Buscopina,espulisan,sanprobi ibs,dicoflor,osłonka gastro,Loperamid,livex,krople

iberogast,
baclofen,venter,metoclopramidum,doxepin teva,proursan,witamina b12 i wit d3,duspatalin retard.
Zioła;rumianek,siemie lniane,koper włoski,pokrzywa.
kolejna gastroskopia wynik badania:Pazdziernik 2016 Żywy odruch wymiotny,Przełyk bez zmian .Linia Z płaska 1 cm powyżej poziomu

fałdów żołądkowych.Wypust lużny,w inwersji 2 cm.Jeziorko bardzo obfite śluzowożółciowe.Żołądek podatny na insuflację.Błona

śluzowa dna i trzonu żołądka różowa,o prawidłowym układzie fałdów.Odżwiertnik obrzęknięty,zaczerwieniony,ziejący.Opuszka i

początkowy odcinek części zastępującej dwunastnicy bez zmian.test ureazowy ujemny.
Objawy obecnie to: Ból żołądka,ból i pieczenie w klatce piersiowej,ból gardła,pieczenie w przełyku,ból jelit,przelewanie,nudności,
biegunki lub zaparcia,ogólne osłabienie.
Dieta cały czas utrzymywana lekostrawna.
Leki stosowane teraz: Dexilant raz dziennie rano 60mg,Ulgastran 3 razy dziennie po posiłku,Proursan 3 razy dziennie,Duspatalin raz

dziennie,Doxepin tewa raz dziennie,
metoclopramidum 3razy dziennie.
Ostatnio wykonane badanie ph metri z impedancją 24h. dnia 13.04.2017.
Opis badania:Badanie trwało 23h 33min,z tego 13h i 14 min aktywności i 10h 19min spoczynku.
w badaniu ph metrii zwracał uwagę pojedynczy epizod refluksu bezpośrednio przed spoczynkiem,po którym nastąpiła długa ekspozycja
na treść kwaśną w trakcie spoczynku,wynosząca 24% czasu spoczynku(przy normie <1,2%)Podczas aktywności czas narażenia na treść

kwaśną nieznacznie przekraczała górną granicę normy-6,9%(przy normie <6,3%).
Jednocześnie badanie impedencji zarejstrowało 70 epizodów refluksowych,z tego 17 o zasięgu proksymalnym(do górnego odcinka

przełyku),przy czym głównie był to refluks niekwaśny w czasie aktywności-5% czasu aktywności(przy normie do 2,1%).
Wniosek:Badanie potwierdziło patologiczny refluks,głównie niekwaśny w ciągu dnia,oraz upośledzony klirens przełyku z refluksatu

kwaśnego w okresie spoczynku.
Uwagi;na odporność refluksu na jego leczenie i jego potwierdzenie w badaniu ph-metrycznym wskazane jest rozważenie kwalfikacji do

zabiegu antyrefluksowego.
Wizyta u gastrologa po badaniu leki i pan Prof. powiedział że już nie ma dla mnie żadnego leczenia farmakologicznego i zalecił wizytę u

chirurga bo tylko operacja może mi pomóc.
Wizyta u chirurga 12.06.2017. Prof. Powiedział że zabieg jest trudny i mi go odradza w stu procentach bo nawet jesli zabieg jest

wykonany dobrze wcale niu musi przynieśc mi ulgi w objawach a może być jeszcze gorzej,po wynikach z gastroskopi stwierdził ze wcale

nie musze mieć przepukliny rozworu przełykowego że takie badanie jak gastroskopia nie jest wiarygodneym badaniem,że w moim

przypadku ogromną role odgrywa refluks dwunastniczo żołądkowy a jego skutkiem pojawia się refluks przełykowy.Że skoro mam

wycięty pęcheżyk żółciowy
wcale nie musi być to skutkiem refluksu żółciowego że może byc przyczyną jelita drażliwego które tam wytwarza ciśnienie i wszystko

pcha ku górze.
Moje pytanie do Doktora jest następujące:
-Jakie w moim przypadku powinno zostać wdrożone leczenie.
-Czy jestam tak trudnym przypadkiem że już nie da się nic zrobić.
-Czy powinnam jeszcze wykonać jakieś badania.
Dodam że objawy które są codziennie uniemożliwiają mi normalne funkcjonowanie w życiu codziennym,bardzo bym chciała zacząć w

miarę normalnie żyć i w przyszłości zajść w ciąże co na dzień dziśiejszy jest niemożliwe.
Serdecznie dziękuję za przeczytanie tak długiej wiedomości i bardzo proszę o odpowiedz.
Szanowna Pani,

refluks dwunastniczo-żołądkowy może być przyczyną bólów brzucha i wymiotów żółcią u chorych po częściowej resekcji żołądka lub cholecystektomii. Najskuteczniejszym sposobem leczenia jest wtedy operacja naprawcza z zespoleniem żołądkowo- jelitowym metodą Roux-en-Y. U osób, które nie były wcześniej operowane, rozpoznanie refluksu żółciowego należy stawiać ostrożnie i głównie w przypadkach, w których objawom dyspeptycznym towarzyszy żółciowe zapalenie żołądka w gastroskopii przebiegające z hiperplazją dołeczków żołądkowych w badaniu mikroskopowym. Żółć w obecności kwasu solnego może powodować uszkodzenie błony śluzowej, a wyrazem jej regeneracji jest rozwój metaplazji jelitowej. Większe znaczenie od refluksu dwunastniczo-żołądkowego ma refluks dwunastniczo-żołądkowo- przełykowy, ponieważ składniki żółci stymulują produkcję cytokin prozapalnych w przełyku, a także powodują stres oksydacyjny i uszkodzenia DNA. Pod ich wpływem dochodzi do zmiany ekspresji genów w nabłonku wielowarstwowym płaskim przełyku, co może sprzyjać powstawaniu metaplazji Barretta i raka gruczołowego przełyku. W rozpoznawaniu refluksu żółciowego nie ma „złotego standardu” diagnostycznego, a poza endoskopią wykorzystuje się scyntygrafię dróg żółciowych, spektrofotometryczną ocenę stężenia bilirubiny w treści żołądkowej lub przełykowej oraz monitorowanie pH i impedancji w przełyku; każda z tych metod ma jednak istotne zalety i wady. Inhibitory pompy protonowej mogą być skuteczne u części chorych, ponieważ zmniejszają objętość refluksu i eliminują toksyczny wpływ kwasu solnego. Efekt pozostałych sposobów leczenia jest ograniczony lub wymaga potwierdzenia w badaniach z randomizacją. Dotyczy to leków prokinetycznych, środków wiążących kwasy żółciowe, pochodnych kwasu alginowego oraz baklofenu. Na uwagę zasługuje kwas ursodezoksycholowy, który korzystnie zmienia skład żółci, osłabiając jej toksyczny wpływ na błonę śluzową żołądka i przełyku. Fundoplikacja chirurgiczna może zmniejszać nasilenie refluksu żółciowego do przełyku, ale nie powinna być zalecana jako metoda profilaktyczna w stosunku do raka gruczołowego przełyku. W związku z tym uważam, że powinna Pani podjąć jeszcze próbę leczenia tym kwasem i lekami prokinetycznymi, jeżeli to nie pomoże warto rozpatrzyć operację.

Pozdrawiam i życzę powodzenia!!!

K. Lewandowski

Dobry wieczór. Czytając Pani opis nasuwa się podejrzenie zmian dyspeptycznych, może także jelita drażliwego lub innego czynnościowego zaburzenia przewodu pokarmowego. Usunięcie pęcherzyka żółciowego na pewno tutaj nam nie pomaga ( wskzana dieta niskotłuszczowa, dzielenie posiłków na mniejsze porcje i bardzo dokładne gryzienie i żucie pokarmów). Myślę także że można u Pani spróbować opcji zupełnie odwrotnej a mianowicie zastosowania Betainy HCL 1-2 kapsułek przed kazdym głównym posilkiem oraz przed udaniem się na spoczynek oraz unikanie spożywania posiłków na noc. Staramy się także nie kłaść bezpośrednio po posiłku.
Czekam na informacje co do efektów leczenia.