Rekonstrukcja ACL

1 odpowiedzi
Grając ze znajomymi w piłkę zerwałem więzadła i za kilka dni będę miał rekonstrukcję. Wiele czytałem na ten w internecie ale chciałbym zasięgnąć porady specjalisty. Chciałbym Pana zapytać jak długo trwa rehabilitacja po rekonstrukcji oraz kiedy i jak powinienem ją zacząć? Jak wygląda sprawa z noszeniem stabilizatora? No i najważniejsze czy po rekonstrukcji wrócę do pełnej sprawności i w jakim czasie oraz co powinienem zrobić aby ponownie nie doszło do takiego zerwania?
Jeżeli rekonstrukcja jest zrobiona szybko po urazie to rehabilitacja powinna przebiegać szybko. Powrót do pełnej sprawności zawsze wymaga czasu, ale wszystko zależy od tego w jakim stanie była noga przed operacją, a nawet w jakim stanie był noga przed urazem. Bo pełne zakresy ruchomości,często są ciężkie do odzyskania, jeżeli nie było ich przed urazem.

Rehabilitacja powinna zacząć się jak najszybciej nawet dwie doby po operacji. Oczywiście na początku zaczynamy od mobilizacji blizny, ćwiczeń stabilizacyjnych, ruchów nogą w bezbolesnym zakresie. Dopiero z czasem będą włączane kolejne elementy z czego NAJWAŻNIEJSZE są terapia manualna i ćwiczenia. Fizykoterapia, czy tapy to na zasadzie - szału nie zrobi ale nie zaszkodzi.

Stabilizator powinno się jak najszybciej odrzucić. Na pewno na początku musi być, gdyż niedajboże gdyby doszło do kolejnego skręcenia w krótkim okresie czasu to była by masakra. Ale wszczystko z głową. Zbyt częste i długie noszenie stabilizatora sprawia, że mięśnie stabilizujące kolano nie pracują prawidłowo i w przyszłości mogą nie do końca wydajnie i prawidłowo spełniać swoje funkcje, co się może przełożyć na szybsze zużywanie się stawu kolanowego - degeneracja -> zwyrodnienia -> endoproteza.. Więc stabilizator na początku można, ale nie przesadzać.

Aby nie dopuścić do ponownego zerwania muszą zostać spełnione warunki. Należy wyeliminować błędy treningowe które doprowadziły do osłabienia struktur odpowiedzialnych za hamowanie ruchu skrętnego oraz sumujących się przeciążeń na triadzie - acl, mcl, łąkotka przyśrodkowa. Drugi element to wzmocnienie mięśni stabilizujących staw kolanowy, aby zabezpieczyć kolano przed kolejnymi urazami.

Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.