Rekonstrukcja więzadła łódeczkowato-księżycowatego, czy jest sens?

2 odpowiedzi
Witam,

W lutym br. złamałem dalszą nasadę k. promieniowej i wyrostek rylc. k. łokciowej. W chwili obecnej mimo od razu podjętej rehabilitacji nie odzyskałem całej ruchomości (czuję jakąś blokadę i ręka dalej nie chce się zginać). Pronacja i supinacja wróciła, ale zgięcie nadgarstka ku górze jest znacznie ograniczone. Ostatnio zrobiłem rezonans na którym stwierdzono "Wyraźne poszerzenie szpary stawu łódeczkowato-księżycowatego - obraz sugeruje przebyte uszkodzenie więzadeł księżycowato-łódeczkowatych i niestabilność w tym stawie". Ortopeda zasugerował rekonstrukcję więzadła SL, ale z tego co czytałem to znowu gips i unieruchomienie ręki co wiąże się zazwyczaj z kolejną utratą zakresu ruchu nadgarstka. Chciałbym wrócić do aktywności fizycznej (pompki, podciąganie Itp.) ale to podobno grozi szybszym zwyrodnieniem.

Czy rekonstrukcja tego więzadła jest warta zachodu jeśli ograniczy mi i tak już dość mały zakres ruchomości?
Uchroni mnie to przed zwyrodnieniem, czytałem, że ta rekonstrukcja nie zawsze "trzyma" i po ćw dość często więzadło znowu ulega zerwaniu, a zwyrodnienie i tak się robi?
Rekonstrukcja ma przywrócić stabilność nadgarstka a zatem przywrócić równowagę biomechaniczną która umożliwi przenoszenie jakichkolwiek obciążeń... Tylko spokojnie i stopniowo. Nie od razu na maxa bo się zerwie... :-)
Pozdrawiam Przemek

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam, Nie specjalizuje się w ortopedii dłoni. Co do zasady niestabilność wiąże się ze zbyt dużym zakresem ruchu a nie jego ograniczeniem. Sugeruję kontakt z fizjoterapeutą, który zajmuje się dłonią- problem nie musi być związany z uszkodzeniem więzadła- jest jeszcze wiele innych struktur, które mogą ograniczyć zakres ruchu pomimo braku anomalii w badaniu MRI/ CT.
Pozdrawiam, Dominik Zakrzewski

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.