Rinogermina

3 odpowiedzi
Moje dziecko (3,5r) cierpi na nawracające żółte katary. Decyzją laryngologa był leczony Zinnatem przez 10 dni z powodu podejrzenia zapalenia zatok (w wymazie z nosa hemophilus influenza), dodatkowo bierze Pneumolan raz dziennie. Podczas kataru płukałam mu nos Irigasinem, chwilowo tego nie robimy bo katar ustał, ale obawiam się, że wróci (dziecko przedszkolne) i to może z jakąś inną bakterią. Po zakończeniu antybiotyku sama zdecydowałam podać Rinogerminę do nosa. Proszę o informację, czy mają Państwo jakieś dłuższe doświadczenia z tym preparatem. I jak długo powinniśmy te krople stosować? Czy coś jeszcze mogę zrobić? Dodatkowo ciekawi mnie dlaczego syn ciągle odchrząkuje. Dziecko badane alergicznie, testy negatywne, jest po wycięciu trzeciego migdałka i podcięciu bocznych.
Dzieci żłobkowe i młodsze dzieci przedszkolne często miewają nawracające ropne katary. Jest to okres nabywania odporności na kolejne patogeny (bakterie), z którymi się styka w przedszkolu i u niektórych dzieci ropny katar jest tego objawem. Najczęściej mija samoistnie około 4rż. Byłabym ostrożna w zleceniu antybiotyków, jeśli jest to jedyny objaw, a dziecko jest w dobrym stanie ogólnym, bez podwyższonej temperatury. Odchrząkiwanie jest prawdopodobnie na skutek tylnego kataru, czyli ściekania wydzieliny po gardle. Rinogermina jest stosunkowo nowym preparatem i nie ma dłuższych doświadczeń. Z założenia zawarte w niej "dobre" bakterie konkurują z florą chorobotwórczą, być może będą w stanie ją wyprzeć. Stosuje sie przez tydzień w miesiącu przez 3 i więcej miesięcy. Dotychczasowe Państwa postępowanie wydaje się słuszne. Należałoby także kontrolować co 2-3 miesiące uszy, gdyż przewlekły katar u małych dzieci często jest przyczyną przewlekłego wysiękowego zapalenia uszu.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Rinogermina, jak każdy wyrób medyczny, nie będący lekiem nie ma badań klinicznych potwierdzających skuteczność. Nie oznacza to jednak, że nie warto go zastosować. Proponuję jednak 3 serie 7 dniowe po 2 dawki do każdego nozdrza (głowa przygięta do klatki piersiowej). Kluczowym jednak pozostają irygacje nosa, które mogą powstrzymać odchrząkiwanie. Wszystko to jednak leczenie via internet, którego staram się unikać. Zdecydowanie preferuję badanie dziecka w gabinecie, w którym wykonam także badania endoskopowe.
Witam serdecznie,
Rinogerminę stosujemy zazwyczaj przez 7 dni, irygację warto stosować przewlekle (2 x dziennie) - proszę wykluczyć podłoże refluksowe?, zrobić kontrolne badanie endoskopowe nosogardła? spróbować leczenia immunomodulującego?
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.