Rinogermina

3 odpowiedzi
Moje dziecko (3,5r) cierpi na nawracające żółte katary. Decyzją laryngologa był leczony Zinnatem przez 10 dni z powodu podejrzenia zapalenia zatok (w wymazie z nosa hemophilus influenza), dodatkowo bierze Pneumolan raz dziennie. Podczas kataru płukałam mu nos Irigasinem, chwilowo tego nie robimy bo katar ustał, ale obawiam się, że wróci (dziecko przedszkolne) i to może z jakąś inną bakterią. Po zakończeniu antybiotyku sama zdecydowałam podać Rinogerminę do nosa. Proszę o informację, czy mają Państwo jakieś dłuższe doświadczenia z tym preparatem. I jak długo powinniśmy te krople stosować? Czy coś jeszcze mogę zrobić? Dodatkowo ciekawi mnie dlaczego syn ciągle odchrząkuje. Dziecko badane alergicznie, testy negatywne, jest po wycięciu trzeciego migdałka i podcięciu bocznych.
Dzieci żłobkowe i młodsze dzieci przedszkolne często miewają nawracające ropne katary. Jest to okres nabywania odporności na kolejne patogeny (bakterie), z którymi się styka w przedszkolu i u niektórych dzieci ropny katar jest tego objawem. Najczęściej mija samoistnie około 4rż. Byłabym ostrożna w zleceniu antybiotyków, jeśli jest to jedyny objaw, a dziecko jest w dobrym stanie ogólnym, bez podwyższonej temperatury. Odchrząkiwanie jest prawdopodobnie na skutek tylnego kataru, czyli ściekania wydzieliny po gardle. Rinogermina jest stosunkowo nowym preparatem i nie ma dłuższych doświadczeń. Z założenia zawarte w niej "dobre" bakterie konkurują z florą chorobotwórczą, być może będą w stanie ją wyprzeć. Stosuje sie przez tydzień w miesiącu przez 3 i więcej miesięcy. Dotychczasowe Państwa postępowanie wydaje się słuszne. Należałoby także kontrolować co 2-3 miesiące uszy, gdyż przewlekły katar u małych dzieci często jest przyczyną przewlekłego wysiękowego zapalenia uszu.

Rinogermina, jak każdy wyrób medyczny, nie będący lekiem nie ma badań klinicznych potwierdzających skuteczność. Nie oznacza to jednak, że nie warto go zastosować. Proponuję jednak 3 serie 7 dniowe po 2 dawki do każdego nozdrza (głowa przygięta do klatki piersiowej). Kluczowym jednak pozostają irygacje nosa, które mogą powstrzymać odchrząkiwanie. Wszystko to jednak leczenie via internet, którego staram się unikać. Zdecydowanie preferuję badanie dziecka w gabinecie, w którym wykonam także badania endoskopowe.
Witam serdecznie,
Rinogerminę stosujemy zazwyczaj przez 7 dni, irygację warto stosować przewlekle (2 x dziennie) - proszę wykluczyć podłoże refluksowe?, zrobić kontrolne badanie endoskopowe nosogardła? spróbować leczenia immunomodulującego?
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl