Rok temu w kwietniu zaszłam w ciąże. W badaniach pierwszego trymestru w czerwcu okazało się ze przec

1 odpowiedzi
Rok temu w kwietniu zaszłam w ciąże. W badaniach pierwszego trymestru w czerwcu okazało się ze przechodzę świeże zakażenie toksoplazmoza. Igg około 300 IU/ ml a img około 5. W specjalizstycznym szpitalu zakaźnym wyniki nieco niższe jednak awidnosc w obu laboratoriach niska 21% (norma <40 niska Awidnosc). W 18 tygodniu amniopunkcja nie wykazała przedostania się pasożyta do wód płodowych. Cała ciąże 3 razy dziennie rovamycyna. Niestety w 3 trymestrze straciłam ciąże z innych powodów. Teraz 6 msc po martwym porodzie chciałabym na nowo starać się o dziecko. Jednak po wykonaniu badań kontrolnych nadal zle wyniki na toksoplazmozę. Igg 86,5 IU/ml norma wynik niereaktywny < 6.4. Img 1.75 norma wynik niereaktywny mniej niż 0.9. Awidnosc 44.7% niska mniej niż 50%. W drugim laboratorium awidnosc 59% niska niej niż 70%. Proszę o poradę czy te wyniki są przeciwwskazaniem do starań? Mój ginekolog rozkłada ręce gdyż po roku od zakażenia nie powinno być tematu. Czy mogę wykonac jeszcze jakieś badania które rozwiążą problem? Dodam ze nie choruje przewlekle. Mój jedyny problem to problem z krzepliwością.
Droga Pacjentko,

Rozumiem, że jesteś zaniepokojona wynikami badań na toksoplazmozę i chciałabym Ci pomóc zrozumieć, co one oznaczają w kontekście Twojej sytuacji.

To, co opisujesz, wydaje się być dość złożonym przypadkiem. Nie jest niezwykłe, że przeciwciała IgG pozostają obecne przez wiele lat po infekcji - to właśnie one udzielają Ci odporności na toksoplazmozę. Natomiast obecność przeciwciał IgM przez rok po infekcji jest nieco nietypowa, ponieważ zwykle one znikają po kilku miesiącach.

Awidność przeciwciał IgG jest parametrem, który pomaga ocenić, czy infekcja jest nowa, czy też miała miejsce jakiś czas temu. Niska awidność wskazuje na świeżą infekcję, natomiast wysoka awidność sugeruje, że infekcja była w przeszłości. Twoje wyniki wskazują na niską do umiarkowanej awidności, co może sugerować niedawne zakażenie, ale jest to niepewne, szczególnie w kontekście długotrwałej obecności przeciwciał IgM.

Biorąc pod uwagę Twoją historię i wyniki badań, zrozumiałe jest, że chciałabyś uzyskać pewność przed podjęciem próby zajścia w ciążę. Z pewnością dobrą opcją byłoby skonsultowanie wyników z lekarzem specjalistą w zakresie chorób zakaźnych, który mógłby doradzić, czy wykonanie dodatkowych badań jest konieczne. Przykładowo, PCR (reakcja łańcuchowa polimerazy) to bardziej szczegółowy test, który może wykryć obecność DNA toksoplazmy w organizmie, choć nie jest on zazwyczaj rutynowo stosowany w diagnostyce oraz przeciwciała IgA toksoplazmozy.

Pamiętaj, że to jest ogólna porada i zawsze najlepiej jest skonsultować się z lekarzem, który zna Twoją historię medyczną i może dostosować radę do Twojej konkretnej sytuacji.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci

Zbigniew Celewicz

Zbigniew Celewicz

Ginekolog

Szczecin

Magdalena Dudek

Magdalena Dudek

Internista, Lekarz rodzinny

Bydgoszcz

Sylwia Roguz

Sylwia Roguz

Ginekolog

Łódź

Krystyna Nagrodzka-Batalion

Krystyna Nagrodzka-Batalion

Lekarz chorób zakaźnych

Łomża

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 209 pytań dotyczących usługi: toksoplazmoza
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.