Ropna wydzielina w gardle i zapchany nos, a ustalenie przyczyny moich dolegliwości

4 odpowiedzi
Witam mój problem sprowadza się do ciągłego kataru oraz ropnej wydzieliny w gardle. Byłam u dwóch laryngologów, którzy stwierdzili, że być może przyczyną są chore migdały (jeden jest znacznie większy od drugiego). Zapisywali mi leki na odporność, aż w końcu dostałam skierowanie na wycięcie ich. Ostatnio trafiłam do laryngologa w szpitalu (czekałam 5miesięcy za wizytą), który dał skierowanie na tomografię zatok, bo Pani doktor stwierdziła, że taka ropna flegma nie ma nic wspólnego z migdałami. Mój problem trwa już prawie rok. Na razie czekam za tomografią do sierpnia - taki jest najszybszy termin. Moje pytanie odnosi się do tego czy w związku z tym, że trwa już to tak długo i nadal nie ustalono konkretnej przyczyny to nic mi się nie stanie? Naczytałam się o ropniach wewnątrzczaszkowych w przypadku długiego zwlekania z chorymi zatokami i teraz się boję, gdyż znów muszę czekać za tą tomografią... Prosze o poradę. Na razie miałam robione RTG zatok, które niby nic nie wykazało, a ASO było w normie. Co może być przyczyną? Ciągle wypluwam taką ropną wydzielinę i często mam zapchany nos, ale najbardziej mnie martwi, że im dłużej na to wszystko czekam tym mogą być jakieś powikłania :(
Witam serdecznie!
Konieczna weryfikacja pod kątem pochodzenia wydzieliny - flora bakteryjna?, podłoże alergiczne ulegające nadkażeniu? spływanie wydzieliny z tylnego kompleksu zatok przynosowych? refluks żołądkowo-przełykowo-gardłowy?
Niezbędna konsultacja laryngologiczna z rozważeniem badań uzupełniających - wymaz, badanie obrazowe zatok ( HRCT), endoskopia?
W chwili obecnej proponowałbym irygację donosową + leki nawilżająco-regenrujące błonę śluzową gardła ( płyn robiony z Vit A + D3 + E, gliceryna, mentol).
W odniesieniu do opisywanego przypadku możemy podejrzewać zespół spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła (PNDS). U podłoża PNDS leżą najczęściej:
1. częste choroby infekcyjne górnych dróg oddechowych;
2. alergiczny nieżyt nosa oraz niealergiczny nieżyt nosa;
3. zapalenie zatok obocznych nosa – ostre lub przewlekłe;
4. wady anatomiczne, np. skrzywienie przegrody nosa; polipy nosa;
5. refluks żołądkowo-przełykowy;
Zmienne temperatury otoczenia,wdychanie drażniących substancji, takich jak dym tytoniowy czy opary substancji chemicznych, także mogą sprzyjać nadmiernej produkcji śluzu w górnych drogach oddechowych i objawiać się jego ściekaniem po tylnej ścianie gardła.
Pozdrawiam.
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
A testy alergiczne miała Pani wykonywane . Czasami na alergiczny nieżyt nosa nakłada sie przewlekłe nadkażenie bakteryjne . Zlecenie CT zatok wskazane .Jesli nie chce Pani czekać to na pewno za ok 200 zł może Pani zrobić prywatnie w ciagu tygodnia .
Witam
Z powyższego opisu bardziej prawdopodobna przyczyna objawów wydaje się związana z zapaleniem zatok (przewlekłym). Plan leczenia uzależniony jest od wyniku bad CT zatok (powinno to bad być wykonane w stanie względnego zdrowia nie w trakcie ostrej infekcji). Powikłania na szczęście nie są w czasie przewl zap zatok częste ale mogą pojawić się w czasie zaostrzenia procesu zapalnego dlatego konieczna jest duża czujność i w czasie zaostrzenia warto pamiętać o antybiotyukach zeby ich uniknąć
Pozdr
Stanisław Nitek
Nie obawiałbym się powikłań wewnątrzczaszkowych. Proszę czekać na TK zatok, a do tego czasu, co wieczór, stosować irygacje nosa (Fix Sin, Sinus Riense, Irigasin itp.)

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.