Rozkurczowa niewydolność serca?

1 odpowiedzi
Dzień dobry, mam 38 lat, od półtora roku zdarzają mi się okresy duszności zarówno podczas wysiłku, jak i w spoczynku (to drugie rzadziej)... Mam już nawet problemy z wchodzeniem po schodach na 2, 3 piętro. Do tego częste wrażenie kołatania serca, zarówno po wysiłku (prawie automatycznie), jak i w spoczynku - nieraz budzi mnie nawet w nocy. Prawie zawsze mam przyspieszone tętno - w spoczynku przeciętnie 85/min. Często czuję bicie serca u dołu szyi, albo w gardle.
Pół roku temu tak źle się czułem, że trafiłem do szpitala. Tam stwierdzono u mnie: nadciśnienie tętnicze pierwotne, ekstrasystolię komorową (Holter 24h: 5700 przedwczesnych dodatkowych pobudzeń komorowych, 520 bigemini i 318 trigemini).
Z Echa serca: Mężczyzna, 38 lat, 182 cm/100 kg
Echo serca:
Wielkośc jam serca (mm):
LK-48
LP-33
PK-24
Grubośc ścian (mm)
PMK: - 9
TśLK - 10
Ao 28-35-27-30
Upośledzenie podatności rozkurczowej !!
Bez odcinkowych zaburzeń kurczliwości
EF 65%
Co sądzić o tych wynikach? Czy grozi mi rozkurczowa niewydolność serca? Lekarka wykonująca Echo serca dość nerwowo pytała: " Skąd u pana takie zaburzenia relaksacji w tym wieku?". Proszę o pomoc!
Dzień dobry! Na pierwszy rzut oka wygląda, że ma Pan najprawdopodobniej zespół metaboliczny (dwie z jego cech - otyłość i nadciśnienie tętnicze - zawarł Pan w pytaniu), należy wziąć także pod uwagę parametry lipidowe oraz poziom glukozy na czczo i ewentualnie po obciążeniu, co może być przyczyną przynajmniej części Pana problemów. Aby obiektywnie ocenić Pana wydolność wysiłkową należałoby wykonać test wysiłkowy na bieżni. Przy obecności zaburzeń rytmu serca niezbędne jest również oznaczenie gospodarki hormonalnej tarczycy. Pytanie, czy nadciśnienie tętnicze jest u Pana skutecznie leczone? Odpowiadając na Pana pytanie: nie można jednoznacznie ocenić, czy grozi Panu rozkurczowa niewydolność serca, nie podano w opisie ECHO serca z jakiego typu zaburzeniami funkcji rozkurczowej serca mamy do czynienia, stadia początkowe są w pełni odwracalne, zaawansowane nie. Z pewnością wymaga Pan okresowej kontroli kardiologicznej.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci

Janusz Dola

Janusz Dola

Kardiolog

Ustroń

Andrzej Jakub Sałacki

Andrzej Jakub Sałacki

Kardiolog

Lublin

Adam Skrzypczak

Adam Skrzypczak

Internista

Rybnik

Debora Zdrojewska

Debora Zdrojewska

Internista

Szczecin

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 5 pytań dotyczących usługi: niewydolność serca
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.