Rozpoczęłam chodzić do psychologa w zeszłym tygodniu, który zgodnie z powiadomieniami z portali społ

4 odpowiedzi
Rozpoczęłam chodzić do psychologa w zeszłym tygodniu, który zgodnie z powiadomieniami z portali społecznościowych, sprawdził moje profile w social mediach (np. na linkedinie). Czy ma prawo mnie to martwić?
Dzień dobry, dziękuję za przesłane pytanie. Jeśli to lub inne zachowanie Pani psychologa w jakikolwiek sposób Panią zaniepokoiło to pomocne może okazać się skonfrontowanie tej sytuacji i swoich odczuć ze specjalistą. Nie tylko pozwoli to na wyjaśnienie tej sytuacji ale również być może otworzy przestrzeń na doprecyzowanie granic klient-psycholog. Zazwyczaj zasady dotyczące ram kontaktu poza spotkaniami są | powinny być ustalone na pierwszych kilku wizytach. Niezwykle ważne jest aby w tym momencie ale jak i również na przestrzeni całej współpracy otworzyć się wewnętrznie nie tylko na sygnalizowanie postępów i tego co nam się podoba w relacji z psychologiem ale również na rozmowę odnośnie 1. tego co jest dla Pani nie w porządku w relacji | zachowaniu specjalisty 2. tego co Pani zdaniem po prostu nie działa. Pozdrawiam serdecznie!
Karolina Etmańska

Dzień dobry,

Rozumiem, że może czuć się Pani niepewnie, wiedząc, że Pani psycholog sprawdził Pani profile w mediach społecznościowych. Zasadniczo, terapeuci powinni dążyć do utrzymania profesjonalnych granic i unikać przeszukiwania mediów społecznościowych swoich klientów bez ich zgody.

Może Pani to potraktować jako okazję do otwartej rozmowy z psychologiem. Warto wyrazić swoje obawy i zapytać o powody, dla których zdecydował się na taki krok. Może to być moment, aby ustalić jasne granice dotyczące prywatności i komunikacji poza sesjami terapeutycznymi.

Pani obawy są ważne i zasługują na szacunek oraz wyjaśnienie. Terapia powinna być miejscem, gdzie czuje się Pani bezpiecznie i ma Pani zaufanie do terapeuty. Jeśli w wyniku rozmowy nadal będzie czuła się Pani niekomfortowo, warto rozważyć konsultację z innym specjalistą, gdyż zaufanie jest kluczowym elementem w procesie terapeutycznym.

Jeśli ma Pani dodatkowe pytania lub potrzebuje Pani wsparcia w tej kwestii, jestem tutaj, aby pomóc.

Z wyrazami szacunku,
Marta Ługowska
Dzień dobry. Myślę, że najlepszą odpowiedzią na to, czy jest to przekroczeniem granic, jest to jak Pani się z tym poczuła. Jeżeli niekomfortowo, proponowałabym zapytać swojego psychologa na zaplanowanym spotkaniu.
Pozdrawiam serdecznie
To bardzo ważne, że zauważyła Pani swój dyskomfort i postanowiła się nim zaopiekować zasięgając porady w tej kwestii. Najlepszym źródłem pozwalającym na rozwianie Pani obaw ale również na wyjaśnienie celowości działania specjalisty jest wniesienie tych wątpliwości na kolejne spotkanie. Proszę podążać za wskazówkami jakie odczytuje Pani w swoim samopoczuciu. Pierwszym i najlepszym "kompasem" jest odpowiadanie sobie na pytanie "jak mi z tym jest" oraz "czy to mi służy". Odpowiedź na te pytania zadanie sobie jest dobrym początkiem rozmowy ze specjalistą. Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia.