Rtg kręgosłupa

2 odpowiedzi
Witam! Po badaniu rtg odcinka lędźwiowo-krzyżowego stwierdzono u mnie spłycenie fizjologicznej lordozy lędźwiowej, prawowypukle skrzywienie osi kręgosłupa L/S, zwężenie przestrzeni międzyokręgowej L5/S1 z podchrzestna, sklerotyzacja blaszek granicznych trzonów kręgów. Poza tym wysokość tarcz międzykręgowych i trzonów kręgów jest zachowana. Jak mam to interpretować? Od dłuższego czasu zmagam sie z bólem pleców. Mam dopiero 23 lata, czy da się coś z tym zrobić?
Szanowny Pacjencie,
na temat ,,interpretacji" obrazów rtg wielokrotnie odpowiadałem w korespondencji z Państwem. Zatem jeżeli jest Pan ciekaw mojej opinii proszę zerknąć do wcześniejszych odpowiedzi. Natomiast co do Pana problemu, to uważam że należy znaleźć terapeutę zajmującego się dolegliwościami odkręgosłupowymi (na temat preferowanych przeze mnie metod również już wielokrotnie pisałem), aby zapobiec dalszemu nasilaniu się zmian zwyrodnieniowych.
dr Andrzej Żytkowski

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
W medycynie podstawową zasadą jest dokładna znajomość objawów i badanie pacjenta.
Bardzo ważny jest wywiad chorobowy; charakterystyka objawów; kolejność występowania, lokalizacja, charakter, czas trwania, czynniki prowokujące, objawy towarzyszące itp itd…

Wynik każdego badania dodatkowego interpretuje się w kontekście stanu klinicznego pacjenta.

Badanie rtg jest dosyć ogólnym badaniem ukazującym jedynie układ kości względem siebie i ich zmiany. O np dyskopatii możemy wnioskować pośrednio na podstawie zwężenia przestrzeni międzykręgowej, nie wiadomo jednak jak przepuklina jest duża w którą stronę " wychodzi" czy i co uciska. Znacznie dokłądniejszym badaniem jest MRI.

W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem bólu.
Jedna z częstszych przyczyn u młodych ludzi jest choroba dysku (krążka międzykręgowego). Wysunięcie dysku może być przyczyną bólu ostrego (tzw. “wypadniecie dysku”) lub przewlekłego (zmiany degeneracyjne dysku).
Drugą częstą przyczyną przewlekłego bólu kręgosłupa jest stenoza (zwężenie) kanału kręgowego.
Źródłem bólu kręgosłupa mogą być też choroby pozostałych struktur wchodzących w skład kręgosłupa; zmiany zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa (15-25%), stawów krzyżowo-biodrowych (20-30%), oraz tkanki okołokręgosłupowej; ścięgna, więzadła i mięśnie otaczające kręgosłup.

Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru bólu, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe, które w tym wypadku powinien przeprowadzić neurolog, ortopeda lub neurochirurg.

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.