Ruszający się ząb, rozchwiane zęby po resekcji

15 odpowiedzi
Witam, prawie trzy tygodnie temu miałem wykonany zabieg resekcji korzeni zębów, górna 1 i 2 po prawej stronie oraz usuwany torbiel. Jedynka znacząco się rusza i mam wrażenie że wysunęła się do przodu w stronę wargi, zaś dwójka trochę mniej się chwieje. Czy objawy te miną i zęby przestaną się ruszać? Czy może stomatolog coś źle wykonał ponieważ kość nie została wypełniona w miejscu zabiegu. Dowiedziałem się również po zabiegu że stomatolog nie wykonał wstecznego wypełnienia. Jakie mogą być tego powikłania lub skutki uboczne z upływem czasu.
Dzień dobry, najlepiej jeżeli takie objawy sie utrzymują to zgłosić się do lekarza wykonującego zabieg resekcji. Niestety jeżeli zęby są rozchwiane to nie rokuje dobrze dlatego prosze się skonsultowac z chirurgiem stomatologiem. Do miesiąca powinno sie wszystko uspokoić- zarówno niewielka ruchomość jak i przemieszczenie (czyli wysuniecie delikatne zeba). A jeżeli dalej utrzymują się w/w objawy to koniecznie należy się ponownie zgłosić .
Pozdrawiam serdecznie
dr n. med. Katarzyna Jankowska

Zęby po resekcji doraźnie można zszynowac do zębów sąsiednich. Ustabilizuje to zęby i zapobiegnie ich wysuwaniu. Zęby które posiadały tak duże zmiany są bardzo zagrożone. Resekcja to proba przedłużenia ich bytu w jamie ustnej. Nie daje 100% pewności na ich długoczasowe utrzymanie. Więc szynowanie, kontrola rtg co 3 msc i czas.
Brak wstecznego wypełnienia to nie jest błąd w sztuce. Przemieszczone zęby powinny się ustabilizować. Okres gojenia się kości to około 6 tygodni. W pierwszych 2 tygodniach ze względu na przewagę procesów osteolizy ( niszczenia uszkodzonych komórek kości) nad procesami osteosyntezy ( tworzenia się kości) może dochodzić do zwiększenia ruchomości zębów, W kolejnym okresie proces tworzenia się kości uzyskuje przewagę nad procesem jej rozpuszczania i stopniowo ruchomość będzie się zmniejszała. Niestety nie można liczyć na to, że zęby wrócą na swoje miejsce. Stabilizacja zębów oczywiście zależy od tego jak dużą część korzenia trzeba było usunąć. Według aktualnej wiedzy, najwłaściwszym postępowaniem przy resekcji korzenia zęba, jest wcześniejsze ponowne leczenie kanałowe tzw. reendo, do 14 dni po ukończoniu leczenia , resekcja z ewentualnym wstecznym wypełnieniem korzenia materiałem (takim jak MTA) jeżeli są takie wskazania. Na koniec zdecydowanie - sterowana regeneracja kości (GBR). Niestety koszty takiej procedury są wysokie... ale warto. Jeżeli zabieg się nie powiedzie i pojawią się ponownie dokuczliwości ( ból, przetoka , obrzęk) można wykonać ponownie taki zabieg. Sugeruję pozostawać w kontakcie ze stomatologiem i wykonywać kontrolne badanie RTG lub CT.
Dzień dobry, po resekcji wierzchołków korzeni nie ma konieczności augmentacji kości. Po dokładnym wyłyżeczkowaniu zmiany i wstecznym wypełnieniu kanałów materiałem MTA następuje samoistne gojenie kości. Zdecydowanie gorzej wygląda sprawa ruszających się po resekcji zębów. Koniecznie należy wykonać TK, lub chociaż RVG w celu oceny długości korzeni i stanu kości po resekcji. Od tego zależy dalsze leczenie. Proszę jak najszybciej, zgłosić się do lekarza, który wykonywał zabieg resekcji. Pozdrawiam dr Kręcisz
Powinno wykonać się zszynowanie zębów aby zapobiec dalszemu rozchwianiu. Jesli leczenie kanałowe zostało wykonane prawidłowo to nie ma potrzeby wypełniać korzeni wstecznie
Witam to wszystko zależy od tego jak duża była zmiana do usunięcia. Najlepiej jakby Pan/Pani skonsultował/a sięz lekarzem ,który ten zabieg wykonywał.Pozdrawiam
Dzień dobry,
Objawy o których Pan wspomina mogą występować po zabiegu resekcji szczytu korzenia zęba oraz wyłuszczaniu torbieli. Jeśli zakres zabiegu był szeroki, 3 tygodnie mogą nie wystarczyć na całkowite zagojenie się oraz ustąpienie objawów pozabiegowych.
Co do metod odbudowy kości oraz wypełnieniach kanałów korzeniowych decyduje lekarz po dokładnej diagnostyce przedzabiegowej.
Ruchomość zębów po zabiegu resekcji może występować, ponieważ zęby tracą część podparcia kości. Możliwe że potrzebne będzie szynowanie zębów aby ustabilizować ich pozycję. Musi to określić lekarz po zbadaniu ewentualnej ruchomości zębów. Konieczność zastosowania materiału kościozastępczego określa lekarz( wiele zależy od wielkości zmiany). Całkowity czas gojenia po zabiegu resekcji wynosi do kilku miesięcy, chociaż czas gojenia miejsca cięcia na błonie śluzowej to ok. 2-3 tygodnie.
Zabieg resekcji wykonuje się aby usunąć zmiany przywierzcholkowe u szczytu korzenia , których niemożna usunąć od strony kanału.Usuwa się 1/3 wierzchołka korzenia zęba że zmianą przyw. a kanał wypełnia szczelnie najlepiej cementem aby zamknąć drogę bakteriom, które mogą dostać że środowiska j. ustnej.Do tego też służy uzupełnienie wsteczne.Stan zapalny po zabiegu może powodować niewielka ruchomość pozabiegowa zębów resekowanych , która zanika po wyleczeniu zapalenia , zabiegu używa się obecnie rzadko że względu na osłabienie zębów zabiegiem res. ponieważ większość zmian leczy się zachowawczo przez kanał korzeniowy.Protruzja pozabiegowa zębów resekowanych to temat dla Pana dr. do przemyślenia .Pozdrawiam
Proponuję nie wpadać w panikę i nie szukać rozwiązania w ten sposób. Pomimo bardzo zaawansowanej telemedycyny właściwym w tej sytuacji byłoby zgłoszenie się do lekarza prowadzącego, który oceni obecną sytuację i podejmie decyzje co do dalszego leczenia
Witam!
Ruchomość zębów po resekcji wierzchołka utrzymuje się kilka tygodni. A więc proszę uzbroić się w cierpliwość. Nie wiem czy podczas zabiegu nie był dokonany dodatkowy zabieg wypełnienia preparatem kościozastępczym. Należy mieć na względzie, iż zęby te w wyniku zabiegu ulegną lekkiemu przesunięciu. Czasami przed zabiegiem wykonuję szynę kompozytową, aby unieruchomić operowane zęby łącząc je z sąsiednimi, jeśli istnieje taka konieczność.
Wsteczne wypełnienie kanału nie jest potrzebne, jeśli przed zabiegiem resekcji zostały wykonane ponowne leczenia kanałowe tzw. re-endo. Jeśli nie - zabezpiecza się miejsce zabiegu preparatem MTA.
Poprawnie wykonany zabieg nie skutkuje powikłaniami. Reakcją na zabieg mogą być jedynie, jak wspomniałam przesunięcia zębów, lecz nie jest to powikłanie.
Proszę się stosować do wskazówek pozabiegowych i nie zapominać o wizytach kontrolnych oraz o dalszym leczeniu - przywracania pełnej funkcji narządu żucia.
Pozdrawiam
dr Joanna Ziółkowska
witam, nie zawsze robi się wypełnienie wsteczne, to zależy od potrzeby i indywidualnej oceny pacjenta. Proszę się zgłosić do lekarza prowadzącego z obawą ruszających się zębów. nie da się internetowo ocenić czy jest to ruchomość do zaakceptowania, czy też należy zastosować jakiś kolejny zabieg. Pozdrawiam
Co do wypełnienia wstecznego widocznie chirurg wykonujący zabieg śródoperacyjnie stwierdził iż nie jest ono wymagane np . ze względu na to iż kanał był wypełniony bardzo szczelnie . Po zabiegu ruchomość zębów może się utrzymywać przez kilka tygodni , lecz może być wtedy wymagane usztywnienie ich przez szynowanie lub ligaturę . Po zabiegu należy również wykonywać okresowe badania RTG celem oceny odbudowy kości . W razie wątpliwości proszę niezwłocznie zgłosić się do lekarza wykonującego zabieg.
Dzień dobry,
dla ustalenia planu leczenia oraz dokladnej diagnostyki konieczna jest pilna wizyta u stomatologa oraz ocena radiologiczna. Zapraszam na konsultację do gabinetu.
Szanowny Panie, niestety nie umiem odpowiedzieć na Pana pytania na podstawie opisu, do oceny stanu pacjenta konieczne jest badanie. Tym bardziej nie mogę podejmować się oceny pracy innego lekarza. Sugeruję, aby swoje wątpliwości w pierwszej kolejności skonsultował Pan z lekarzem, który przeprowadził zabieg, z pewnością zna Pana sytuację najlepiej. Życzę aby leczenie było zakończone sukcesem!