schizofrenia prosta

1 odpowiedzi
Dzień dobry
Co Pan sądzi o diagnozie schizofrenia prosta? Czy obecnie psychiatrzy są skłonni rozpoznawać to zaburzenie? Pytam, bo wiele razy diagnozowano u mnie depresję czy tez zaburzenia depresyjne. Ja natomiast nie jestem co do tego przekonana. Co prawda obniżony nastrój jest moją codziennością od lat, bardziej martwią mnie inne objawy. Wydaję mi się, ze wraz z wiekiem tracę coraz bardziej zainteresowanie życiem, ludźmi a nawet swoim losem. Taka obojętność na którą nie mogę nic poradzić. Podczas gdy objawy depresji powinny być podatne na leczenie, mój stan, przeciwnie, pogarsza się. Wydaje mi się ze nigdy nie miałam zycia albo ze ktos je zabrał, ze tylko przyglądam się temu jak ono mija bez mojego udziału, a ja nie mogę się włączyć. Nie muszę chyba dodawać, że unikam ludzi, nigdy nie byłam w związku, mimo że dobiegam 30 stki. Towarzystwo mnie męczy a wszystko o czym ludzie rozmawiają jest mi obce. Czasami czytam, ale to tez zazwyczaj mnie męczy. Ostatnio natknęłam się na artykuł na temat schizofrenii prostej i zastanawiam się czy to nie właśnie ta choroba odbiera mi życie.
Dzień dobry,

schizofrenia prosta- z racji dość rzadkiego występowania oraz powolnego rozwoju choroby jest niezwykle trudna do zdiagnozowania- szczególnie w początkowym okresie choroby. Charakterystyczne "negatywne" objawy rezydualnej schizofrenii (bierność, apatia, anhedonia, zmniejszenie dbałości o siebie) są bardzo podobne do objawów depresji- która statystycznie występują dużo częściej w populacji.
Jeśli ma Pani wątpliwości co do swojej diagnozy i sposobów leczenia warto byłoby podzielić się nimi ze swoim lekarzem prowadzącym leczenie i możliwe, że dokonać weryfikacji rozpoznania i prowadzonego leczenia

życzę powrotu do zdrowia i pełni sił witalnych
lek. Seweryn Segiet, specjalista psychiatra, psychoterapeuta gabinetspectrum.pl