Ścięgno Achillesa - jakie postępowanie w powikłanym leczeniu?

1 odpowiedzi
Mam zerwane prawe ścięgno Achillesa, przez ponad miesiąc było błędnie zdiagnozowane jako skręcenie stawu skokowego, w międzyczasie pojawiły się powikłania w postaci zakrzepicy w żyłach międzymięśniowych prawej łydki. Operacja rekonstrukcji nie mogła dojść do skutku z powodu trwającego leczenia zakrzepicy (biorę Xarelto). Chirurg naczyniowy najchętniej w ogóle zrezygnowałby z operacji na tej nodze. Tydzień temu test Thomsona wykazał 30% wydolności tego ścięgna, wytworzona została tkana bliznowa, która połączyła zerwane końce. Wolny chód jest wydolny (tak określił to ortopeda) przy szybszym chodzie nieco utykam. Lekarz odradził operację, stwierdził, że gdyby to było jego ścięgno "w życiu nie dałby sobie tego operować". Na dziś test Thomsona moim zdaniem wykazuje większą wydajność - prawie nie widać różnicy między zdrową i chorą nogą. Potrafię bez podparcia stanąć na palcach (obie stopy) z tym, że ciężar ciała jest rozłożony 70% zdrowa stopa i 30% chora. Inny ortopeda wskazał, że skoro wytworzyły się zrosty między zerwanymi końcami, to można by spróbować założyć ortezę w zgięciu tzw końskim. Czy jest sens zakładania takiej ortezy? Czy musi być założona na stałe? Po zdjęciu - wiadomo, będzie przykurcz więc i dyskomfort w czasie chodzenia, konieczność rozciągania itp. Czy też raczej doskonalić chód i wydolność ćwiczeniami? Jakimi? Jeszcze dwa miesiące mam brać Xarelto, a i wtedy może okazać się, że ewentualna operacja nie może się odbyć.
Ścięgno Achillesa przy powikłaniach jest tak na prawdę nieprzewidywalne. Ustawienie stopy w ustawieniu końskim po tak długim czasie od urazu może nie przynieść oczekiwanego efektu, a rozciąganie ścięgna po takim leczeniu może wywołać mikrourazy, przebudowę blizny i trwałe dolegliwości bólowe. Jako fizjoterapeuta proponuję skupić się na utrzymaniu mięśni i uratowanej części ścięgna w jak najlepszej kondycji poprzez ćwiczenia dobrane do aktualnego stanu. Co do dalszego kierunku leczenia proponuję konsultować się z ortopedą, który prowadzi leczenie, bo to On ma pełny obraz sytuacji. Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.