Silny promieniujący ból do prawego pośladka, uda i łydki

1 odpowiedzi
Witam, doznałam bardzo ostrego bólu w okolicach lędźwiowych kręgosłupa. Ból promieniuje w prawy pośladek, tył uda i łydki. W nocy się bardzo nasila, mam wielkie trudności w przewracaniu się i chodzeniu podczas pierwszych dni. Prawa noga jest lekko obolała. Mogę leżeć tylko na plecach w bezruchu. Miałam robione zastrzyki domięśniowe (Olfen i Dicloratio) – uśmierzały ból tylko na jakiś czas. Zdjęcie RTG wykazało, iż mam zbyt ciasno umieszczone kręgi w odcinku lędźwiowym, stwierdzono również hiper lordozę. Kilka lat temu (ok. 5) bardzo mocno upadłam na pośladki i od tamtej pory zaczęły się problemy z kręgosłupem. Dostałam skierowanie do neurologa, jednak chciałabym też zasięgnąć jakiejś opinii od Państwa. Co może mi dolegać?
Dodam, iż mam tylko 23 lata.
Badanie rtg jest jedynie badaniem obrazowym ale bardzo ogólnym i ma ograniczoną wartość diagnostyczną. Obrazuje jedynie struktury kostne i ich wzjemny układ.
W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem bólu.
Jedna z częstszych przyczyn u młodych ludzi (do 40-go roku życia) jest choroba dysku (krążka międzykręgowego). Wysunięcie dysku może być przyczyną bólu ostrego (tzw. “wypadniecie dysku”) lub przewlekłego (zmiany degeneracyjne dysku).
Drugą częstą przyczyną przewlekłego bólu kręgosłupa, szczególnie u osób powyżej 60-go roku życia jest stenoza (zwężenie) kanału kręgowego.
Źródłem bólu kręgosłupa mogą być też choroby pozostałych struktur wchodzących w skład kręgosłupa; zmiany zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa (15-25%), stawów krzyżowo-biodrowych (20-30%), oraz tkanki okołokręgosłupowej; ścięgna, więzadła i mięśnie otaczające kręgosłup.
Znacznie dokładniejszym badaniem jest MRI i to należałoby wykonac.
Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru bólu, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe.
Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja. Leczenie może obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnatrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS .

W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci

Andrzej Suwara

Andrzej Suwara

Ortopeda

Warszawa

Dominik Graczyk

Dominik Graczyk

Fizjoterapeuta

Warszawa

Beata Stypuła-Ciuba

Beata Stypuła-Ciuba

Anestezjolog

Warszawa

Ewa Zawada

Ewa Zawada

Anestezjolog

Łódź

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 70 pytań dotyczących usługi: bóle kończyn
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.