Skąd bierze się bardzo wysoka wrażliwość emocjonalna, a właściwie nadwrażliwość emocjonalna? ( u neu

2 odpowiedzi
Skąd bierze się bardzo wysoka wrażliwość emocjonalna, a właściwie nadwrażliwość emocjonalna? ( u neurotyka)
Witam serdecznie. Mechanizm nadwrażliwości emocjonalnej może być ukształtowany przez: (1) czynniki genetyczne (odziedziczone cechy), (2) biologicznie ukształtowaną, temperamentalną reaktywność, wynikająca z budowy danego układu nerwowego oraz (3) czynniki społeczno - kulturowe (a więc wychowanie, własne doświadczenia życiowe jednostki, wpływ kultury i otoczenia na reagowanie emocjonalne danej osoby, itp.). Pozdrowienia, Krystian Fatuła.

Dzień dobry,

Wysoka wrażliwość emocjonalna charakteryzuje się intensywnym odczuwaniem bodźców zewnętrznych i wewnętrznych.
Nie ma jednej jednoznacznej przyczyny wysokiej wrażliwości emocjonalnej. Badania sugerują, że pewne cechy związane z wysoką wrażliwością emocjonalną mogą mieć podłoże genetyczne. Osoby o wysokiej wrażliwości emocjonalnej często mają rodziców lub krewnych z podobnymi cechami. Istnieją też różnice w neurobiologii osób o wysokiej wrażliwości emocjonalnej. Na przykład, ich układ nerwowy może być bardziej wrażliwy na bodźce, a obszary mózgu odpowiedzialne za przetwarzanie bodźców emocjonalnych mogą działać intensywniej.
Innym powodem mogą być wczesne doświadczenia dziecięce, takie jak styl wychowania, jakość relacji z opiekunami, które mogą wpływać na rozwój wrażliwości emocjonalnej.

Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Szlasa-Więczaszek