Skąd z punktu widzenia psychologicznego bierze się światopogląd pesymizmu filozoficznego, który może

2 odpowiedzi
Skąd z punktu widzenia psychologicznego bierze się światopogląd pesymizmu filozoficznego, który może choć nie musi prowadzić do zaburzeń psychicznych? (Światopoglądy tego pokroju miały bardzo osoby sławne)
Dzień dobry. Psycholog będzie dopatrywał się źródeł pesymizmu w osobowości pacjenta, którą kształtują geny oraz środowisko (głównie rodzina pochodzenia).Pesymizm ma dużo wspólnego z neurotyzmem. Dominuje lęk, drażliwość, kierowanie uwagi na rzeczy negatywne i antycypowanie takich samych w przyszłości. Jeśli osoba z takimi predyspozycjami wyrasta w środowisku osób podobnie myślących, urwali sobie pesymistyczne podejście do życia. Pozdrawiam, Marzena Pietrusińska

Dzień dobry,

Pesymistyczny światopogląd może mieć różne przyczyny i być wynikiem np. uwarunkowań osobowościowych bądź negatywnych wydarzeń.
Osoby, które doświadczyły traumatycznych wydarzeń w przeszłości, takich jak przemoc, utrata bliskiej osoby mogą rozwinąć pesymistyczne nastawienie do życia. Inne negatywne doświadczenia, takie jak niepowodzenia, rozczarowania czy utrata pracy, mogą także prowadzić do pesymistycznego spojrzenia na życie. Jednak to, czy ktoś pod wpływem tych doświadczeń rozwinie pesymistyczne poglądy zależy też od cech osobowościowych. Nasilenie niektórych cech osobowościowych np. neurotyzmu zwiększa to prawdopodobieństwo.
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Szlasa-Więczaszek