Skoro pesymistyczny światopogląd na życie (m. in. schopenhaueryzm) sam w sobie nie jest zaburzeniem

2 odpowiedzi
Skoro pesymistyczny światopogląd na życie (m. in. schopenhaueryzm) sam w sobie nie jest zaburzeniem i nie musi prowadzić do zaburzenia to w jaki sposób wpływa on na człowieka pod względem psychologicznym? Przeżywanie preferencyjne trudnych emocji nie jest przecież obojętne dla organizmu.
Ogólnie rozumiany pesymizm życiowy ma wpływ na zachowanie, podejmowane decyzje w tym na te dotyczące dobrostanu organizmu. Zajmuje się tym np; psychosomatyka.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
To prawda pesymizm sam w sobie nie jest zaburzeniem. Opisywane zagadnienie możemy rozwinąć przyjmując dodatkowo, że pesymizm jest pewną cechą | charakterystyką, która u jednych osób będzie występowała w większym nasileniu a u innych w mniejszym. Pesymizm-optymizm będzie więc pewnym kontinuum. Niewielka dawka pesymizmu jest normalna a nawet pożądana dla naszego zdrowia psychicznego. Problemem może być natomiast skrajnie pesymistyczne lub skrajnie optymistyczne postrzeganie rzeczywistości. Obecnie w psychologii występuje raczej zgoda co do tego, że nasze myśli, emocje i zachowania w pewien sposób na siebie wpływają. Postrzeganie osób skrajnie pesymistycznych, można określić jako postrzeganie przez pewien filtr, jak w momencie gdy zakładamy przyciemniane okulary. Takie skrajnie pesymistyczne postrzeganie, często towarzyszy zaburzeniom takim jak depresja czy stany lękowe i jest jednym z elementów, podtrzymujących te zaburzenia. Negatywne myśli będą odziwerciedlały się w odczuwanych emocjach, naszym zachowaniu jak i reakcjach fizjologicznych - co też będzie się w dużym skrócie przekładało na nasze zdrowie psychiczne jak i fizyczne. Temat jest bardzo szeroki ale i ciekawy. W razie jakichkolwiek pytań, zarpaszam do kontaktu albo do dalszego zglębienia obszernej literatury z tego tematu. Pozdrawiam serdecznie!

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.