Skręciłam wczoraj kostkę, pojawił się delikatny ból bezpośrednio po upadku, ale nie było żadnej opuc

3 odpowiedzi
Skręciłam wczoraj kostkę, pojawił się delikatny ból bezpośrednio po upadku, ale nie było żadnej opuchlizny, krwiaka ani sinienia, dzisiaj już nic nie boli, nie mam problemów z chodzeniem. Na zdjęciu rtg nie stwierdzono żadnych złamań, a mimo to ortopeda kazał mi przez dwa tygodnie nosić usztywnienie i chodzić o kulach. Czy nie jest to trochę za duża ostrożność? Czy nie powinnam mimo wszystko używać tego stawu (w granicach rozsądku), ćwiczyć u fizjoterapeuty, żeby utrzymać sprawność? Będę wdzięczna za odpowiedzi!
Witam serdecznie. Możliwe że doszło tylko do przeciążenia lub nieznacznego naderwania struktur stawu skokowego. RTG nie ma za dużego sensu, na USG byłoby widać ewentualne uszkodzenia tkanek miękkich. Usztywnienie i tym bardziej chodzenie o kulach to też nie najlepsze rozwiązanie. Polecam wybrać się do fizjoterapeuty lub osteopaty na konsultację. Już na wczesnym etapie po urazie można z powodzeniem stosować zabiegi terapii manualnej w celu szybszego wygojenia tkanek i zapobiegnięcia zrostom i zbliznowaceniom, które mogłyby dawać dolegliwości w przyszłości. Pozdrawiam!

Jeżeli RTG nic nie wykazało, nie ma już bólu, ani opuchlizny, to absolutnie żadnego usztywnienia proszę sobie nie serwować - unieruchomienie bardzo niekorzystnie wpływa na sprawność każdego stawu. Jeżeli ból się pojawia to proszę tylko zachować ostrożność, ortezę (miękką) zakładać przed podjęciem potencjalnie niebezpiecznych dla nogi czynności i udać się do fizjoterapeuty.
Witam,
jeśli Doktor ortopeda tak zalecił, to znaczy że powinno się wykonać jego zalecenia. Zawsze może Pacjent zmienić decyzję - diagnozę lekarza, a każda osoba która zmienia sposób leczenia przejmuje na siebie odpowiedzialność za ten proces.
Ćwiczyć pod opieką fizjoterapeuty pewnie Pani może, ale warto jest odbyć konsultację.
Pozdrawiam
Wojciech Szulborski
Sugeruję wizytę: Kinesiotaping - 30 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.