Skrzywienie przegrody nosowej i zmiany w zatokach.

4 odpowiedzi
Witam
Mam problem z zatokami i szumem w zatokach i trąbką Eustachiusza i zalecono mi badanie TK zatok przynosowych w opisie jest cytuje
"Przyścienne i polipowate zmiany przerostowo-zapalne śluzówki zatok szczękowych o grubości do 10mm. Zmiany kataralne śluzówki zatok czołowych, zatoki klinowej i komórek sitowia. Kompleksy ujściowo-przewodowe drożne o bardzo wąskim świetle. Skrzywienie przegrody nosa w lewo. Ubytki tylnych ścian zatok szczękowych spowodowane wadą wrodzoną." Stan po operacji Le Fort i Obwegeser Dal Pont.- płytki i śruby tytanowe. Czy na podstawie takiej diagnostyki konieczna jest operacja korekty przegrody i operacji endoskopowej zatok? Jakie jest ryzyko takiej operacji?
Najpierw wskazana konsulatcja laryngologiczna, leczenie farmakologiczne .Nie wiadomi jak duży wpływ ma skrzywienie na odczuwane przez pacjenta zaburzenia drozności nosa. Nie kazde skrzywienie musi byc operowane.

Witam serdecznie!
W zakresie wykonanego badania KT zatok- przewlekłe zmiany zapalne zatok przynosowych. W pierwszej kolejności do 12- tygodniowego leczenia p/zapalnego, głównie leki podawane do jam nosa. W zależności od uzyskanego efektu klinicznego - do rozważenia operacja endoskopowa FESS. Jeżeli chodzi o skrzywienie przegrody nosa - w zależności od stopnia deformacji? - w przypadku utrudnionego dostępu na zatok podczas operacji endoskopowej istnieje możliwość jednoczasowego zabiegu operacyjnego.
W przypadku pytań/wątpliwości służę pomocą. Celem ukierunkowania właściwego leczenia proszę o kontakt!
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoscz.pl
Witam
Myślę że na podstawie opisanych objawów i opisu bad CT zatok warto byloby zastanowić się nad operacją przegrody nosa i zatok a w późniejszym czasie proponowałbym leczenie zachowawcze uzupełniające - leki plus kurs zabiegów inhalacji AMSA
Pozdr
Stanisław Nitek
Opis TK teoretycznie wskazywałby na przewlekłe zapalenie zatok jeszcze do rocznej próby leczenia zachowawczego (nie chirurgicznego), jednak to zdecydowanie za mało danych dać wiążącą odpowiedź. Nie wiadomo jakie są Pani/Pana objawy "zatokowe", jaka jest drożność nosa, jak wygląda nos w rynoskopii czyli w badaniu laryngologicznym, dodatkowo kwestie alergii i innych chorób. Te operacje to bardzo poważne operacje szczęki i żuchwy, które naruszają strukturę zatok szczękowych - możliwe, że też pociągnęły za sobą zmiany w tych zatokach. Za dużo kwestii, warto odwiedzić laryngologa.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.