Słyszałam że psychoterapeuta na psychoterapii pyta się pacjenta o cel terapii. Czy moim celem mogłob

2 odpowiedzi
Słyszałam że psychoterapeuta na psychoterapii pyta się pacjenta o cel terapii. Czy moim celem mogłoby być ustąpienie wszystkich moich objawów? Jeśli wy byliście na terapii, to co wy postawiliście sobie za cel?
Dzień dobry,
Cel terapii musi być konkretny, realny i mierzalny. Może on skupiać się na objawach, ale muszą zostać nazwane i skonkretyzowane. To od Pacjenta zależy nad czym chce pracować i cele terapii mogę być różne np. dzielenie się z partnerem swoimi emocjami, zmniejszenie bólów głowy wywołanych stresem, zrozumienie tego co się ze mną dzieje, strawienie granic itd. Ważne jest to aby doprecyzować i omówić co będzie znaczyła poprawa - czy jeśli teraz głowa boli mnie codziennie to czy celem może być ból głowy raz w tygodniu czy w ogóle brak bólów głowy. I sprawdzić czy cel ten jest realny do osiągnięcia.
Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
Tak, psychoterapeuta ustala z pacjentami cele terapii. Cele powinny być - na tyle na ile to możliwe - skonkretyzowane i mierzalne, za tem też: realne i możliwe do osiągnięcia w procesie psychoterapieutycznym.
Cele terapii bywają bardzo różne, bowiem zależą od powodu, z którego pacjent zgłasza się na psychoterapię. Cele terapeutyczne owszem, mogą dotyczyć stricte objawów, ale prawdopodobnie będzie wówczas trzeba doprecyzować to, o jakich objawach mowa i co pacjent uzna za poprawę, a być może także: co pacjent uznałby na przykład za poprawę częściową. Są także terapeuci, którzy objaw traktują jako symptom procesów psychicznych - wówczas mogą zaprosić pacjenta do zastanowienia się nad tym, w jakich sytuacjach obajwy się pojawiają, co dany objaw może oznaczać, jak pacjent go interpretuje, etc. Wynika to z założeń, że zmiana w obrębie tych procesów wpływa na objawy i prowadzi do ich złagodzenia lub ustąpienia.
Warto zwrócić uwagę, że w trakcie psychoterapii czasem zdarza się, że niektórzy pacjenci "uzupełniają" swoje początkowe cele o inne, które pojawiły się w nich w trakcie procesu.
Pozdrawiam,
Małgorzata Iwańczyk

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.