Słyszę, na 1 ucho przez całe życie. Czy jakbym zacząć słyszeć na oba to zmieniłyby się moje preferen

3 odpowiedzi
Słyszę, na 1 ucho przez całe życie. Czy jakbym zacząć słyszeć na oba to zmieniłyby się moje preferencje dotyczące muzyki, czy preferencje zostałyby takie same? Przykładowo skoro teraz lubię spokojną muzykę, i nie lubię rapu, to czy nagle polubiłbym rap i odwrotnie? Czym by się różniły moje doznania słuchowe gdybym zaczął słyszeć na oba uszy zamiast na jedno i jaki wpływ na psychikę mogłoby to mieć?
Dzień dobry. Odpowiem jako psycholog/terapeuta, ale także jako muzyk zawodowy. Jestem przekonany, że na preferencje muzyczne nie ma wpływu to czy słyszymy dobrze, czy trochę gorzej. Kwestia jaki rodzaj muzyki lubimy jest bardzo indywidualna, może też zmieniać się wraz z wiekiem oraz ze względu na nasze samopoczucie. Muzyka ma znakomity wpływ na nasz dobrostan emocjonalny. Natomiast słyszenie tylko na jedno ucho może powodować pewien dyskomfort i może też nieco negatywnie wpływać na nasze ogólne funkcjonowanie, a co za tym idzie, na nasze samopoczucie. Pozdrawiam serdecznie i zapraszam na konsultację, aby zgłębić tematy.

Dzień Dobry, widzę że sytuacja jest trudna. Polecam sie skontaktować ze specjalistą i omówić temat szerzej podczas spotkania. Pozdrawiam
Dzień dobry, preferencje muzyczne to rzecz gustu, nie jakości słuchu. Jakość dźwięku rzeczywiście może zwiększyć doznania muzyczne jednak proszę pamiętać, że na muzyczną wrażliwość składa się nie tylko zmysł słuchu, ale osobowość, indywidualne doświadczanie muzyki, dźwięków. Dowodem czego niech będzie przykład słynnego kompozytora Ludwiga van Beethovena, który tworzył muzykę tracąc słuch, wspaniałe kompozycje powstawały gdy pozostawał już prawie całkowicie głuchym. Życzę wyjątkowych doznań w poszukiwaniu swojej osobistej ścieżki muzycznej.