Spadek energii, złe samopoczucie, słabe libido - jakie badania wykonać, do kogo się udać?

1 odpowiedzi
Jestem mężczyzną, mam 32 lata. Od jakiegoś czasu zaobserwowałem u siebie duży spadek energii, senność, ogólnie złe samopoczucie, problemy ze skupieniem się, do tego spadek libido i zaburzenia erekcji. W lutym pojawiły się też objawy przypominające zapalenie układu moczowego - pieczenie cewki oraz częste oddawanie moczu. Zrobiłem badanie ogólne i posiew moczu, nic nie wykazały, u internisty dostałem antybiotyk "w ciemno" na zapalenie UM. Objawy "zapalenia" nie ustąpiły, zrobiłem kompleksowe badania krwii i poszedłem do urologa. Na problemy z pęcherzem dostałem Levoxe i Ranlosin. Wszystkie wyniki badań krwii były w normach laboratoryjnych (TSH, FT3, FT4, E2, FSH, LH, PSA, Prolaktyna, Testosteron), jedynie SHBG było za wysokie. Złe samopoczucie, obniżone libido miało wynikać z przepracowania, stresu, słabej regeneracji, dostałem Stymen. Dodatkowo zrobiłem usg UM, które wykazało jedynie lekko powiększoną prostatę, objawy zapalenia UM ustąpiły, pozostało częste oddawanie moczu. Objawy złego samopoczucia, braku energii, senności nie ustępowały. W sierpniu ponownie zrobiłem kompleksowe badania krwii.Zbadałem TSH, FSH, LH, Estradiol, Progesteron, Prolaktyne, CRP, FT3, FT4, Testosteron, Kortyzol, SHBG, anty-TG. Wszystko było w normie za wyjątkiem SHBG - 98 (przy górnej granicy 54). Około połowy września powróciły objawy zapalenia UM. Ponownie zrobiłem badania moczu i ponownie nic nie wykazały. Objawy nasiliły się, poszedłem do urologa, dostałem antybiotyk na zapalenie UM. Po 10 dniach nie było poprawy. Trafiłem do kolejnego urologa, który na podstawie dotychczasowych wyników badań stwierdził, że to zapalenie prostaty. Dostałem ponownie Levoxe na 20 dni. Właśnie skończyłem kurację, Objawy są lżejsze, jednak nadal nie ustąpiły. Zwróciłem uwagę, że w badaniach krwi TSH mam w górnej granicy, w lutym 3,40, w sierpniu 4,10 (norma do 4,2), dlatego zrobiłem dokładne badania tarczycy:

TSH 3,10,
FT4 1,35 (norma do 1,70),
FT3 2,64 (norma do 4,4),
TRAB <0,8 (norma<1,22)
anty-TG 165 (norma do 115)
anty-TPO 78,5 (norma do 34)

Wygląda na to, że przyczyną moich dolegliwości jest tarczyca, może ma też związek z objawami zapalenia UM. Moje pytanie dotyczy tego jakie badania teraz wykonać i do jakiego lekarza się udać. Wydaje mi się, że właściwy będzie endokrynolog i ewentualnie dietetyk, zakładając, że jest to Hashimoto lub inna choroba tarczycy. Czy przed badaniem iść na usg tarczycy, czy takie badanie można zrobić u endokrynologa podczas wizyty? Czy wykonać ewentualnie inne badania zanim pójdę do lekarza? Czy moje objawy i wyniki badańwskazują na Hashimoto czy inną chorobę? Będę wdzięczny za pomoc.
Szanowny Panie.
Przesłane przez Pana wyniki badań sugerują chorobę Hashimoto w okresie wyrównanej czynności hormonalnej. Aby dokończyć diagnostykę tarczycy, należy jeszcze wykonać USG tarczycy.
Podwyższony poziom SHBG budzi niepokój i może być przyczyną opisywanych przez Pana objawów (obniżone libido, osłabienie). Dwukrotna próba interpretacji badań przez urologa nie uwzględniła Pana oceny klinicznej. Pana przypadek wymaga dokładnego zbadania i zebrania właściwego, szczegółowego wywiadu. Zapraszam na konsultację oraz badanie USG tarczycy do Gabinetu.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci

Paulina Bieńkowska-Marczak

Paulina Bieńkowska-Marczak

Lekarz rodzinny, Internista

Konstantynów Łódzki

Marta Kłopocka

Marta Kłopocka

Dietetyk

Jarocin

Julia Dobosz

Julia Dobosz

Dietetyk

Kalisz

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Leszek Solarz

Leszek Solarz

Alergolog, Pediatra, Pulmonolog

Jelna

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 131 pytań dotyczących usługi: niedoczynność tarczycy
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.