Spłycona lordoza szyjna i niestabilność C4/C5. Co to oznacza? Czy nigdy już nie powinnam robić brzus

2 odpowiedzi
Spłycona lordoza szyjna i niestabilność C4/C5. Co to oznacza? Czy nigdy już nie powinnam robić brzuszków? Mam skierowanie do poradni rehabilitacyjnej.
Podany opis jest stwierdzeniem finalnego efektu w jaki Twoje ciało generuje napięcie i daje ostatecznie objawy w tej okolicy (które zapewnie zmusiły Cie do szukania porady). Niestety sam opis nie tłumaczy mechanizmu dlaczego pojawiła się niestabilność, spłycona lordoza i ewentualnie inne objawy. Wg mnie należy określić ciąg przyczynowo-skutkowy i zaproponować terapię nakierowaną w pierwszej kolejności na obszar przyczynowy idąc po tzw. "łańcuchu uszkodzenia" w kierunku rozwiązania problemu w strefie objawowej. Wszelkie inne działania nakierowane w pierwszej kolejności wyłącznie na zmniejszenie objawów odwodzą od właściwego postępowania i w dłuższej perspektywie mogą jedynie maskować problem co może przerodzić się w : 1. problem chroniczny 2. nasilenie objawów (zaostrzenie) 3. zmniejszenie objawów w danej okolicy kosztem kompensacji w innej .
Odnośnie Twojego pytania - zalecenia czy na dany moment możesz ćwiczyć "brzuszki" powinny wynikać z postawionej diagnozy a ta z kolei powinna uwzględniać m in. napięcia posturalne ciała i aktywności poszczególnych grup mięśni w dynamice. Naczelną zasadą jest "primum non nocere" - po pierwsze nie szkodzić. Dotyczy to nie tylko postępowania terapeuty względem Pacjenta ale również powinno Pacjenta wobec siebie. Jeśli zostanie Ci przedstawiony mechanizm wynikający np. z nieprawidłowych nawyków posturalnych czy ruchowych to będziesz wiedzieć czego w pierwszej kolejności nie robić by nie szkodzić sobie - uświadomienie jest jednym z pierwszych kroków do wyjścia z tej sytuacji.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
Przede wszystkim proszę udać się do fizjoterapeuty w celu diagnostyki funkcjonalnej. Na podstawie takiego badania terapeuta ustali Pani problem i wskaże w jaki sposób można wrócić najszybciej do aktywności.

Pozdrawiam

Wojciech Szreder

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.