splywanie wydzieliny

5 odpowiedzi
witam, od 2-3 lat mam problem z odchrzakiwaniem sliny i jej splywaniem po gardle... ostatnio doszla chrypka , zatkany nos klucie i suchosc w gardle lekarz rodzinny przepisal antybiotyk nie pomoglo. boje sie ze to nowotwor krtani zatok lub nosogardla. czy mam powody do az tak powaznych obaw?
Raczej nie ale proszę udać się do laryngologa po poradę i badanie

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam serdecznie!
Jeżeli chodzi o rozpoznanie ONKOLOGICZNE - bardzo mało prawdopodobne!!!
Konieczna weryfikacja pod kątem pochodzenie wydzieliny - flora bakteryjna?, podłoże alergiczne ulegające nadkażeniu? spływanie wydzieliny z tylnego kompleksu zatok przynosowych? refluks żołądkowo-przełykowo-gardłowy?
Niezbędna konsultacja laryngologiczna z rozważeniem badań uzupełniających - wymaz, badanie obrazowe zatok ( HRCT), endoskopia?
W chwili obecnej proponowałbym irygację donosową + leki nawilżająco-regenrujące błonę śluzową gardła ( płyn robiony z Vit A + D3 + E, gliceryna, mentol).
W odniesieniu do opisywanego przypadku możemy podejrzewać zespół spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła (PNDS). U podłoża PNDS leżą najczęściej:
1. częste choroby infekcyjne górnych dróg oddechowych;
2. alergiczny nieżyt nosa oraz niealergiczny nieżyt nosa;
3. zapalenie zatok obocznych nosa – ostre lub przewlekłe;
4. wady anatomiczne, np. skrzywienie przegrody nosa; polipy nosa;
5. refluks żołądkowo-przełykowy;
Zmienne temperatury otoczenia,wdychanie drażniących substancji, takich jak dym tytoniowy czy opary substancji chemicznych, także mogą sprzyjać nadmiernej produkcji śluzu w górnych drogach oddechowych i objawiać się jego ściekaniem po tylnej ścianie gardła.

W przypadku pytań/wątpliwości, chęci ukierunkowania dalszego procesu diagnostycznego proszę o kontakt!
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl
Aby pozbyć się obaw, czy zgłaszane dolegliwości nie mają związku z nowotworem należy go wykluczyć udając się do laryngologa.
Pozdrawiam,
Prof. A> Krzeski
W mojej opinii nie powinna się pani obawiać nowotworu. Ostatnie objawy wskazują raczej na infekcję wirusową. Problem z odchrząkiwaniem i spływanie wydzieliny wymaga jednak oceny laryngologicznej. Zapraszam na wizytę
Witam. Bez oceny stanu laryngologicznego trudno mi powiedzieć co jest przyczyną dolegliwości. Chrypka utrzymująca się dłużej niż kilka tygodni zawsze wymaga konsultacji laryngologicznej. Proszę zgłosić się do laryngologa i nie obawiać się od razu nowotworów. Pozdrawiam.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.