Sport a niedomykalność zastawki aortalnej?

7 odpowiedzi
Dzień dobry.Panie doktorze mam wrodzoną wadę serca wykrytą u mnie w wieku 5 lat.Dzisiaj mam niepełne 26.Wada to:niedomykalność zastawki aortalnej.Do dnia dzisiejszego nie mam wymienionej zastawki serca.Przez całe życie nie mogłam ćwiczyć na lekcjach wf-u.Rok temu na konsultacji kardiologicznej lekarka powiedziała,że wada nie pogorszyła się i powinnam coś ćwiczyć.Mam pytanie-czy mogłabym trenować jakiś sport wyczynowo np.siatkówka albo siłownia?
Za mało wiadomo o tej wadzie (brakuje chociażby wyników echokardiografii serca).
Sport wyczynowy tak czy siak raczej nie wchodzi w grę, jeżeli wcześniej były kłopoty nawet z wuefem. Raczej rekreacyjnie rower, pływanie, lekki bieg, siłownia "kardio".

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Wyczynowo to nie ,ale rekreacyjnie to tak
Siłownia niekoniecznie. Pływanie, siatkówka, biegi, nordic...
Wszystko zależy od stopnia zaawansowania niedomykalności zastawki, innych towarzyszących jej nieprawidłowości budowy i funkcji serca i dużych naczyń krwionośnych (m.in. czy zastawka jest trójpłatkowa czy dwupłatkowa, jaka jest wielkość i sprawność lewej komory serca, jaka jest szerokość aorty wstępującej), czy faktycznie wada się nie pogarsza na przestrzeni lat i czy współistnieją inne nieprawidłowości pozasercowe (np. tzw. zespół Marfana). Bez znajomości tego wszystkiego nie można rzetelnie Pani poradzić.
Dzień dobry! Niestety dysponując jedynie bardzo ograniczonymi informacjami, jakie podała Pani w pytaniu nie sposób wypowiedzieć się w rzeczowy sposób na temat możliwości uprawiania przez Panią sportu. Wszystko zależy od tego jaka konkretnie wada wrodzona występuje u Pani i jaki jest stopień jej nasilenia. Na te pytania odpowiedzieć może jedynie kardiolog na bezpośredniej wizycie w oparciu o dotychczasową dokumentację medyczną, wywiad lekarski, badanie fizykalne oraz aktualne wyniki badań dodatkowych, przede wszystkim ECHO serca.
Podejrzewam, że niedomykalność aortalna jest u Pani związana z dwupłatkową zastawką aortalną. W takim przypadku ma Pani większe ryzyko rozwoju nieprawidłowości aorty wstępującej - tętniaka, co trzeba kontrolować co 2-3 lata w echo. Jeżeli niedomykalność jest łagodna to ćwiczyć Pani może a nawet powinna. Przeciwwskazane są ekstremalne wysiłki fizyczne, szczególnie te statyczne związane z dużym chwilowym wzrostem ciśnienia tętniczego. Wyczynowe uprawianie sportu odradzam (szczególnie ekstremalne wysiłki jak maratony, triathlon, oraz sporty siłowe jak trójbój siłowy, podnoszenie ciężarów, kulturystyka itp) jednak fitness, gry zespołowe jak siatkówka/ koszykówka, jazda na rowerze, pływanie, bieganie są jak najbardziej dla Pani, szczególnie jako rekreacja (4-5 razy w tygodniu po około 60-90 min).
Wszystko zależy od oceny wielkości tej niedomykalności. Podstawowym badaniem służącym do tego jest echokardiografia. W zależności od wyniku oraz od tego, czy ma Pani objawy tej wady, należy podjąć decyzję co do możliwości wykonywania intensywnych wysiłków fizycznych.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.