stan po mikrodyscektomii L5/S1

4 odpowiedzi
Dzień dobry,
3 lata temu miałem przeprowadzoną w Opolu operację jak w tytule. W ciągu ostatnich dwóch lat pływałem, jeździłem na rowerze, nie rehabilitowałem specjalnie kręgosłupa, czułem się dobrze. Pod koniec stycznia byłem na ćwiczeniach na piłce, angażujących odcinek L/K i po nich zacząłem się czuć gorzej - sam kręgosłup mnie specjalnie nie boli - czasami czuję pieczenie w okolicy L/K, ale odczuwam lekkie, okresowe mrowienia/drętwienia i pieczenia w stopach, piętach i mam odczucie "ciężkiej" prawej nogi, czasami lekki tępy ból w prawym pośladku i prawym udzie. Nie są to dolegliwości bardzo uciążliwe, nie są ostre, ale niepokojące o tyle, że wcześniej nie występowały. Boję się też, że w dalszym ciągu jeżdżąc rowerem i pływając, pogorszę swój stan. Objawy, o których piszę, raz występują, raz nie. Ostatnio wykonałem też badanie MR, którego opis poniżej przedstawiam:
Drobne osteofity na krawędziach trzonów kręgów lędźwiowych, guzki Schmorla w obrębie blaszek granicznych trzonów.
Dehydratacja krążków międzykręgowych L4/L5/S1.
Niewielkie centralne uwypuklenie krążka mk L1/L2 bez ucisku struktur nerwowych.
Krążki międzykręgowe L2/L3/L4 - bez uwypukleń.
Na poziomie L4/L5 - niewielkie uwypuklenie centralne szerokopodstawne krążka m-k na głębokość ok. 4-5 mm z niewielkim uciskiem worka oponowego, bez ucisku korzeni nerowych.
Na poziomie L5/S1 - nieduże centralne uwypuklenie krążka międzykręgowego na głębokość do ok. 5-6 mm z niewielkim uciskiem worka oponowego, podejrzenie zmian bliznowatych wokół korzenia S1 po stronie prawej.
Otwory międzykręgowe bez zwężeń.
Kanał kręgowy prawidłowej szerokości, bez cech stenozy.
Sygnał stożka końcowego rdzenia kręgowego jest prawidłowy.

Jak Pana zdaniem to wygląda? Czy może być konieczna operacja, czy to się "rozejdzie"? W końcu, czy mogę nadal uprawiać sport?
Bardzo dziękuję i pozdrawiam
nie wszystkie ćwiczenia ale pływanie b dobre. Myślę że nie ma wskazań do reoperacji

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Z opisu wynika, że dolegliwości mają charakter przeciążeniowy, zmiany opisane w MR nie wyglądają na poważne. Sugeruję fizjoterapię, nie ma konieczności unikania aktywności fizycznej. Dla pewności proponuję zgłosić się na konsultację do neurochirurga, w celu badania neurologicznego i oceny badania MR.
Okresowe, niezbyt uciążliwe dolegliwości bólowe na pewno nie są wskazaniem do leczenia operacyjnego. Opis badania - jak wydaje się było ono wykonane przed wystąpieniem objawów nic niezwykłego nie podaje , ale wszystko zależy od obrazów , które powinny być interpretowane bezpośrednio. Jak to się mówi mapa to nie teren....
Pozdrawiam Staszkiewicz
Ucisków na korzenie nerwowe radiolog nie opisał, a więc nie wydaje się, żeby była konieczna kolejna operacja. Opisano podejrzenie zmian bliznowatych korzenia S1. Czasami blizna wokół korzenia może wywoływać dolegliwości podobne do tych, które Pan opisuje. Jeżeli by rehabilitacja nie przyniosła poprawy do rozważenia wykonanie MR kręgosłupa L-S z kontrastem

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.