Stan po operacji ACL

3 odpowiedzi
Witam. Mam pytanie dotyczące więzadła krzyżowego. 13 listopada miałam operacje ACL, ale podczas operacji okazało się, że mam też uszkodzona łękotkę dlatego usunięto kawałek, do tego miałam dziurę w kości udowej i dlatego zrobiono mikrozlamania. Przez 6 tyg chodziłam o kulach z całkowitym odciążeniem nogi operowanej. Od kilku dni zaczęłam kuśtykać bez kul. Nikt nie potrafi mi powiedzieć wprost co mogę robi, jakie ćwiczenia będą dla mnie bezpieczne i jaki ruchy mogę wykonywać bez żadnych obaw. Zgięcie mam koło
130 stopni, poszam się pomału i jeszcze to nie jest normalne chodzenie. Czy mógłby Pan mniej więcej ocenić czy mój stan na dany czas jest prawidłowy i czy mogę zacząć coś robić dalej z noga?
Szanowna Pani/Panie
Aby móc podjąć jakąkolwiek decyzję odnośnie dalszego postępowania musiałbym zapoznać się z dokumentacją medyczną oraz zbadać kolano. Sugeruję konsultację ortopedyczną.
Pozdrawiam,
dr n.med. Szymon Kujawiak
Specjalista w Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam.
Z wszelkimi wątpliwościami najlepiej zgłosić się do lekarza, który wykonał zabieg.
Bez badania fizykalnego trudno jest cokolwiek stwierdzić, dlatego to co napiszę proszę traktować tylko i wyłącznie jako sugestię, a nie jako poradę lekarską.
6 tygodni zwykle jest wystarczającym okresem do wygojenia mikrozłamań. Od tego czasu można spróbować stopniowe obciążanie kończyny.
Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL powinna być prowadzona pod nadzorem wykwalifikowanego fizjoterapeuty, który dostosuje ćwiczenia do Pani możliwości i oczekiwań. Zależy to np. od rodzaju przeszczepu, którego użyto do odtworzenia więzadła. Jej początek powinien być bardzo wczesny - nawet w pierwszych dniach po zabiegu. Schematów ćwiczeń jest sporo i są one skuteczne, ważne żeby były one wykonywane poprawnie i w odpowiednim momencie - najlepiej pod nadzorem osoby, która stopniowo w miarę postępu będzie dokonywać ich modyfikacji.
Czas powrotu do pełnej sprawności po takim zabiegu może wynosić 4-6 miesięcy, a nawet i dłużej - w zależności od postępów w rehabilitacji a także od oczekiwań pacjenta (część pacjentów np. tylko amatorsko biega, a część uprawia sport zawodowo - dla takich pacjentów "pełna sprawność" oznacza zupełnie co innego)
Jest Pani miesiąc po zabiegu. To wcześnie - proszę się nie martwić się na zapas. Przed Panią i rehabilitantem jeszcze dużo pracy.
Jeżeli jeździ Pani na nartach to zdecydowanie odradzam jazdę w tym sezonie.
Pozdrawiam serdecznie.
Powinna Pani przejść proces rehabilitacji pod bacznym nadzorem fizjoterapeuty

Eksperci

Aleksandra Jaruszewska

Aleksandra Jaruszewska

Fizjoterapeuta

Szczecin

Viktor Kotiuk

Viktor Kotiuk

Ortopeda

Warszawa

Bartosz Kieroński

Bartosz Kieroński

Ortopeda

Warszawa

Szymon Rado

Szymon Rado

Fizjoterapeuta

Katowice

Dmytro Chubenko

Dmytro Chubenko

Fizjoterapeuta

Warszawa

Joanna Socha

Joanna Socha

Fizjoterapeuta

Wrocław

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 40 pytań dotyczących usługi: uszkodzenia więzadeł
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.