stany zawieszenia, czyli częsty silny stres, silny lęk czy strach. Odgrywa się ten stan z czasów dzi

3 odpowiedzi
stany zawieszenie, czyli częsty silny stres, silny lęk czy strach. Odgrywa się ten stan z czasów dzieciństwa kiedy ojciec nie dawał pełni poczucia bezpieczeństwa. Jak sobie w życiu z tym radzić. Mam wsparcie koleżanki która dobrze toleruje te stany. Na psychoterapii powiedziano mi że terapeuta może mi tylko trochę pomoc. Czy kluczem do tego jest unikanie nadmiernego stresu w pracy jak wiadomo ze człowiek źle toleruje stres? Czy rozwiązaniem tego problemu byłaby lekka mało-stresowa praca?
Nie mamy pełnej kontroli nad tym ile stresu pojawi się w życiu. Zapanowanie nad sytuacją w pracy może pomóc na jakiś czas. Zawsze mogą pojawić się inne źródła stresu niezależne od nas. W opisanym przypadku prawdopodobnie najlepsza będzie terapia. Jeśli źródłem problemów są sytuacje z dzieciństwa to polecam terapię w nurcie psychodynamicznym lub psychoanalitycznym. Ciężko mi odnieść się do zacytowanej wypowiedzi terapeuty. Faktem jest, że terapeuta jedynie asystuje w procesie zmiany i terapii. Asystowanie to okazuje się bezcenne i bardzo skuteczne. Dzięki terapii można poradzić sobie z przeszłością i znacząco zwiększyć swoją odporność na stres, zadowolenie z życia i poczucie własnej wartości. Ważne jest, by odpowiednio dobrać nurt terapii do potrzeb, a także aby terapeuta był osobą o odpowiednich kompetencjach (np. ukończył rekomendowaną szkołę terapii, korzystał z superwizji). Równie ważne jest to, aby terapeuta odpowiadał pacjentowi jako człowiek. Oczywiście terapeuta nie dzieli się swoim prywatnym życiem w gabinecie, ale chodzi o to jak pacjent odczuwa kontakt z nim i czy ma poczucie, że nawiązanie relacji terapeutycznej opartej na zaufaniu jest w ogóle możliwe. Aby rozpocząć właściwą terapię można zacząć od konsultacji z psychologiem, który po 1-3 spotkaniach określi jaki nurt w tej sytuacji będzie najlepszy lub można spróbować pójść od razu na konsultację do terapeuty np. psychodynamicznego. W razie potrzeby terapeuta przekieruje do innego specjalisty. Życzę powodzenia i pozdrawiam.

Dzień dobry, nie da się w pełni kontrolować występującej ilości stresu w codziennym życiu, a jego całkowite unikanie może skutkować kolejnymi trudnościami. Warto udać się na wizytę do psychologa w celu nauki sposobów radzenia sobie ze stresem oraz niwelowania trudności.
Pozdrawiam serdecznie,
mgr Karolina Adamek
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna (pierwsza wizyta) - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry, zrozumienie, że Twoje stany lęku i stresu mogą mieć swoje korzenie w dzieciństwie, jest już ważnym krokiem do lepszego radzenia sobie z nimi. Doświadczenia z przeszłości, takie jak brak poczucia bezpieczeństwa ze strony ojca, mogą wpływać na nasze reakcje w dorosłym życiu. Kluczowe jest to, abyś teraz, jako dorosły, mógł świadomie budować poczucie bezpieczeństwa dla siebie, zarówno w pracy, jak i w życiu codziennym. Czasem znalezienie balansu w życiu – między pracą, odpoczynkiem, a wsparciem emocjonalnym – jest kluczem do radzenia sobie z trudnymi emocjami. Warto zastanowić się, co daje Ci poczucie spokoju i bezpieczeństwa, i dążyć do tego, aby takie elementy miały większe miejsce w Twoim codziennym życiu.
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 220 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.