Staranie o dziecko

7 odpowiedzi
Dzień dobry
Chciałabym rozpocząć starania o dziecko jednak, poprzednia ciąża zakończyła się przedwczesnym porodem w 25tc. We wcześniejszych tygodniach nie było żadnego problemu, ciąża przebiegała prawidłowo. W związku z sytuacją chciałabym spytać, jakie badania powinnam wykonać przed staraniem o kolejne dziecko. Narazie zrobiłam badania tarczycy. O to wyniki:
TSH= 3,295 μlU/mL przy zakresie 0,38 - 5,33
Free T3 = 3,51 pg/mL przy zakresie 2,3 - 4,55
Free T4 = 1,1 ng/dL przy zakresie 0,61 - 1,48
Anty-Tg = 0,1IU/mL przy zakresie <4,00
Anty TPO = 0,6 IU/mL przy zakresie <9,00

Czy powyższe wyniki mogą być przyczyną poprzedniego niepowodzenia? Jeśli TSH jest zbyt wysokie, to ile może trwać leczenie by "zbić" je do poprawnego wyniku i zacząć starania?
Z góry dziękuję za odpowiedź,

Pozdrawiam,
Dzień dobry,
O badaniach, które powinna Pani wykonać przed staraniem się o ciążę należy porozmawiać ze swoim lekarzem prowadzącym dlatego, że zakres tych badań dopasowuje się do pacjentki (np. części badań nie trzeba powtarzać, jeśli były zrobione wcześniej; część wykonuje się w związku z danymi z wywiadu). Tym bardziej jest to ważne, kiedy ma Pani obciążony wywiad położniczy przedwczesnym porodem w 25tc. Przykładowy zestaw badań jest przedstawiony w odpowiednim artykule na moim blogu.

W pokazanych wynikach zwraca uwagę wartość TSH, która przyjmuje się, że przy zachodzeniu w ciąże powinna być poniżej 2,5, ale przedstawiona wartość nie jest alarmująca, choć wymaga leczenia. Skuteczność leczenia zwykle kontroluje się po miesiącu. O szczegółach leczenia powinna się Pani dowiedzieć od swojego lekarza prowadzącego. Lista przyczyn porodu przedwczesnego jest długa, a jej najczęstsze przyczyny nie są związane z chorobami tarczycy. Powinna to Pani wyjaśnić ze swoim lekarzem prowadzącym, by zminimalizować ryzyko powtórzenia się porodu przedwczesnego w kolejnej ciąży.

Proszę pamiętać, że za diagnostykę i leczenie odpowiada lekarz prowadzący i to z nim należy omawiać strategię postępowania. Nie zawsze wybór postępowania jest prosty i jasny, a szczególnie w sytuacji obciążonego wywiadu położniczego, gdzie nie ma precyzyjnych rekomendacji postępowania.

Powodzenia!

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Zalecany poziom TSH w I trymestrzze ciąży powinien być poniżej 2.5. Osobiśnie starałbym się obniżyć go nieznacznie poniżej 2.0 Pozostałe wyniki są prawidłowe. Normalizacja wartości to sprawa indywidualna ale sądzę, że jest to realne do 2 miesięcy. Proponuję posiewy bakteriologiczne z pochwy (tlenowe, beztlenowe, grzzyby) z kanału szyjki (chlamydia,mycoplasma i ureaplasma) oraz z krwi p/ciala klas IgG IgM dlaa toxoplazmozy, różyczki i cytomegali). Oczywiście pełna porada powinna zawierać wywiad lekarski, cytologię i usg narządu rodnego. Z poważaniem Wojciech Kolka
TSH nie powinno przekraczać 2,2. Proponuje --> USG tarczycy a decyzje co do leków powinien podjąc Internista/Endokrynolog/Tyreolog.

Tak to mogła być przyczyna niepowodzenia, ale proszę pamiętać ze subkliniczna niedoczynność tarczycy to tylko jedna z wielu przyczyn niepowodzeń. Pełny pakiet badan w kierunku przyczyn niepowodzeń ciążowych to koszt około 1000zł. Warto to przemyśleć. Zapraszam na wizytę to porozmawiamy o szczegółach.
Szanowna Pani - przykro mi z powodu takiego zakończenia Pani ciąży.
merytorycznie: 1. zaszła Pani w ciążę więc nie ma potrzeby wykonywania badań.
2. powinna Pani dostać odpowiedź co było przyczyna niepowodzenia. 3. w grę wchodzą główne 3 przyczyny: - wykluczenie zakażenia / odpowiedź da ocena hystopatologiczna łożyska i błon płodowych - wykluczenie tzw, późnej niewydolności cieśniowo-szyjkowej o piorunującym przebiegu; - wad płodu...odpowiedź pozwoli uściślić przyszłe postępowanie życzę powodzenia artur mazur kalisz
Czy udało się ustalić możliwą przyczynę ? Były badania układy krzepnięcia, mutacji genów?
Hormony tarczycy są w granicach, Przynajmniej nie ma podstaw do interwencji. TSH się nie "zbija" bo nie jest to hormon tarczycy lecz podwzgórzowy hormon regulujący tarczycę. Jest on w normie. Dopiero gdy kobieta jest w ciąży obserwujemy tę magiczną granicę 2.5 (są niewielkie różnice w różnych trymestrach ciąży). Jeśli o ciążę stara się kobieta,u której już jest niedoczynność tarczycy to hormonami staramy się obniżyć tsh do poniżej 2,5. Gdy zaś w ciąży!!! pojawi się wynik tsh 2,5 i powyżej możemy podejrzewać niedoczynność tarczycy u tej Właśnie osoby i leczymy. Tarczyca u Pani nie stanowi zapewne problemu. Proszę porozmawiać z lekarzem na temat Pani układu krzepnięcia. Niekiedy od początku ciąży stosujemy aspirynę albo heparynę. Ciąża wcześnie powinna być monitorowana doplerowskimi badaniami tętnic macicznych. Warto też sięgnąć do danych z Pani historii zdrowia. Istotnie utrata ciąży w tym wieku ciążowym wymyka się z definicji wad genowych. Może wystąpiła u Pani niewydolność szyjki macicy? Trzymam kciuki.
P.s.. Tylko wnikliwa opieka nad Panią w ciąży da rezultat
Niestety , niedoczynnosc tarczycy nawet tak niewielka nie może być uznana za jedyną przyczynę niepowodzenia . Poprawienie parametrów TSH trwa Ok 2 tygodnie . Kontrolna TSH prawidłowa i można próbować ! Najlepiej to robić pod dyktando endokrynologa . Powodzenia !

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.