Staw skokowy - rokowania po operacji (kostka przyśrodkowa)

2 odpowiedzi
02.02.2016 doznałem urazu, tj. złamanie kostki przyśrodkowej z przemieszczeniem podudzia prawego. Uszkodzenie więzozrostu piszczelowo-strzałkowego. Uszkodzenie więzadła trójgraniastego prawego. Leczenie operacyjne obejmowało: otwarte nastawienie i zespolenie złamania z użyciem 2 śrub, stabilizację więzozrostu piszczelowo-strzałkowego z użyciem 1 śruby, zszycie uszkodzeń więzadła trójgraniastego. Po 8 tygodniach usunięto śrubę stabilizującą wiezozrost piszczelowo-strzałkowy. Jestem po dwóch miesiącach rehabilitacji i ruchomość w stawie jest zadawalająca, choć mogłoby być lepiej. Mam problemy ze zgięciem podeszwowym oraz grzebietowym. Stopa w okolicy kostki niestety puchnie. Czy po tak długim czasie jest to normalne ? Czy obecne śruby mogą powodować ograniczenie w ruchomości ? Dodam, iż na RTG śruby jakoś specjalnie nie powinny ograniczać ruchomości w stawie ? Czy jest sens podjęcia kolejnych sesji z rehabilitantem, zwłaszcza, że nie kuleję i chodzę normalnie ? Po jakim czasie powinno się usunąć pozostałe zespolenie ?

Pozdrawiam
Witam, powrót zakresu ruchomości niekiedy trwa bardzo długo nawet do roku, jest sens to rehabilitować tak długo jak widać postępy, w niektórych przypadkach poprostu potrzeba czasu, obrzęki po takim urazie to kwestia na którą nie mamy wpływu - mogą pojawiać się do roku lub dłużej szczególnie przy dłuższym chodzeniu/utrzymuwaniu kończyny w dole, zespolenie jeśli decydujemy się usunąć to najwcześniej po roku a nawet 2 latach pod warunkiem, że uzyskano prawidłowy zrost kostny.

kostka może jeszcze puchnąć szczególnie po przeciążeniu,wskazane są zabiegi fizjoterapeutyczne.pozostałego zespolenia nie trzeba usuwać -ponieważ jest to kolejny zabieg czasem bardziej traumatyzujący niż pierwotny