Strach przed dentystą i problem ze znieczuleniem
7
odpowiedzi
Witam. Mam 20 lat i bardzo złe doświadczenia z poprzednim dentystą, który odmawiał mi znieczulenia, po którego podaniu i tak bardzo mnie bolało. Nie byłam u dentysty już 2 lata chociaż wiem, że dolną 6-stkę mam do leczenie. Jak pokonać strach przed dentystą? I jak to możliwe, że nawet znieczulenie nie działa i leczenie i tak mnie boli?
Dzień dobry, każda wizyta u dentysty łączy się z mniejszym lub większym stresem. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie pacjenta do zabiegu. Czasami wystarczy rozmowa,a niekiedy podanie środka wyciszającego 2 godziny przed wizytą. Pozdrawiam serdecznie Piotr Haus.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Nie wiem,dlaczego lekarz odmawiał znieczulenia? Nie wiem też dlaczego po podaniu znieczulenia nadal czuła Pani ból. Może warto iść do innego stomatologa, który nie będzie odmawiał podania znieczulenia. Lekarz stomatolog może również zaordynować leki doustne w celu tzw premedykacji farmakologicznej, innymi słowy, w celu uspokojenia pacjenta,zanim zostanie podane znieczulenie miejscowe. Radzę nie zwlekać z wizytą u stomatologa, zwłaszcza ,że ma pani świadomość ,że jeden z zębów wymaga leczenia. Odkładając wizytę w czasie, moze okazać się,że ząb jest tak bardzo chory,że będzie wymagał leczenia kanałowego lub usunięcia.
Dzień dobry. W dobie dzisiejszej techniki, narzędzi oraz różnych urządzeń istnieje leczenie np. Sedacja wziewna N2O/O2, w narkozie, laserem. Proszę skorzystać może z tego rozwiązania. Na pewno odwlekanie leczenia działa na niekorzyść Pani. Ból będzie się nasilał. Przede wszystkim należy pójść na wizytę i badanie a reszta należy od Pani chęci i współpracy z lekarzem, któremu Pani zaufa. Pozdrawiam
dr n. med. Joanna B.V. Ziółkowska
Stomatolog, Protetyk stomatologiczny, Lekarz wykonujący zabiegi medycyny estetycznej
Szczecin
Witam! Nie jest Pani jedyną osobą, mającą głęboki uraz przed leczeniem stomatologicznym. Już odpisywałam na kilka podobnych pytań. W stanie obecnej, nowoczesnej stomatologii nie tylko konstrukcja nowych urządzeń jest u nas na światowym poziomie, lecz również szeroka gama leków znieczulających miejscowo w sposób nasiękowy, miejscowy, jak i przewodowy. Ustawiczne kształcenia lekarzy podnoszą nasze umiejętności. Nie chcę się powtarzać, gdyż na podobne pytanie udzieliłam szerokiej, wyczerpującej odpowiedzi. A Pani strach?. No cóż trzeba go przełamać. jest Pani dorosła i świadoma z irracjonalności Pani stanów lękowych. Jeszcze Pani nie poszła do lekarza stomatologa specjalisty w swojej branży, a już Pani zakłada, iż będzie bardzo Pani cierpieć. I tu koło się zamyka. Proszę zaufać nam- lekarzom, którzy swoje życie a i często prywatne poświęcamy naszym pacjentom w celu podnoszenia naszych umiejętności a i również walczymy z barierami psychicznymi naszych pacjentów. Oświadczam Pani, że zastosowanie odpowiedniego znieczulenia i podanie leku w odpowiednie miejsce pozbawia pacjenta czucia do kilku godzin . Proszę odszukać podobne pytania kierowane do mnie na moim profilu oraz proszę poczytać komentarze moich "podopiecznych". Jestem bardzo dumna. Mój sukces, to składowa zaufania pacjenta, oddania się w moje ręce, nawet po bardzo traumatycznych uczuciach nabytych wcześniej i mojej staranności, aby takiego pacjenta nie zawieźć. Powtarzam raz jeszcze. Jesteśmy po to by leczyć, pomagać. A więc proszę się zmobilizować, udać do zaufanego lekarza i poddać się jego działaniom. Jeśli się Pani przemoże usiąść na fotelu stomatologicznym, proszę pomyśleć, iż nie jest Pani sama. Jest lekarz, który zrobi wszystko, aby ograniczyć do minimum poczucie dyskomfortu oraz są Panie asystentki, pomoce dentystyczne- kolejne osoby, które aby pomagać uczyły się setki godzin, tysiące godzin przy fotelu stomatologicznym, aby fachowo pomóc lekarzowi, ograniczyć czas wizyty stomatologicznej do minimum aby po zabiegu opuściła Pani gabinet uśmiechnięta, aby pokonałaby Pani ten lęk, o którym tak wielu pacjentów wspomina. W mojej praktyce wykonuję tzw. "wizytę adaptacyjna dla pacjenta pełnoletniego". Pacjent zapoznaje się z atmosferą panującą w gabinecie, poznaje lekarza, który będzie go leczył oraz podaję miejscowo znieczulenie stomatologiczne nowej generacji. Pacjent wychodzi z gabinetu i obserwuje sposób działania znieczulenia, czas działania oraz efekty podczas powrotu miejsca znieczulonego do pierwotnej funkcji. Nic strasznego. Nie boli. Pacjent nic nie czuje.
Kolejna wizyta, to już wizyta bardziej efektywna, co efektowna. W ten sposób przeprowadzam swoistą rehabilitację lęku przed stomatologiem bez używania środków znieczulenia ogólnego, ( które nie jest bezpieczne w warunkach ambulatoryjnych) jak również nie używam gazów rozweselających tzn. podtlenku azotu w sedacji wziewnej.
Pozdrawiam serdecznie.
Joanna Ziółkowska
Kolejna wizyta, to już wizyta bardziej efektywna, co efektowna. W ten sposób przeprowadzam swoistą rehabilitację lęku przed stomatologiem bez używania środków znieczulenia ogólnego, ( które nie jest bezpieczne w warunkach ambulatoryjnych) jak również nie używam gazów rozweselających tzn. podtlenku azotu w sedacji wziewnej.
Pozdrawiam serdecznie.
Joanna Ziółkowska
Sa na to różne sposoby : leki uspokajające ,terapia przeciwlękowa ,hipnoza albo trzeba znaleźć dentystę który dobrze znieczuli ,albo leczenie w narkozie prosze coś wybrać dogodnego dla siebie
Prawidłowo podane znieczulenie zawsze działa,po podaniu znieczulenia należy poczekać na pełny efekt terapeutyczny,zwłaszcza przy znieczulaniu dolnych zębów trzonowych.Proszę nie rezygnować!:)pozdrawiam serdecznie
proszę znaleźć dentystę, który będzie w stanie znaleźć odpowiednie znieczulenie dla Pani, unikanie dentysty w XXI wieku nie wydaje się rozsądną metodą postępowania.
Podobne pytania
- Witam mój stan uzębienia jest zły jak nie powiedzieć że za chwile będzie krytyczny ( mam dwa korzenie i chyba 80 % reszty zębów z większym czy mniejszą próchnicami oraz ułamany przedni ząb a problem polega na ogromnym strachu przed bólem przy zabiegu którego nabawiłem się w szkole i pytanie moje jest…
- Witam mam pytanie odnosnie nadgarstka od jakichs 4 miesiecy boli mnie mialam robione rendgen nic nie wykazal nosilam specjalna opaske ostatnio mialam robione rezonans wykazal jakas ciecz w nadgarstku o wielkosci 6-4-3 co to moze byc i jakie sa sposoby leczenia dziekuje za odpowiedz pozdrawiam
- Witam serdecznie chciałabym się dowiedzieć o piaskowanie zębów. Mam wizytę i się obawiam. Mam zapalenie dziąseł i czy piaskowanie jest bezpieczne. Proszę o odpowiedź
- Dobry wieczór, chciałabym wiedzieć po czym właściwie rozpoznać czy ósemka jest zatrzymana? Mam do usunięcia wszystkie cztery. Z górnych - jedna jest zupełnie schowana pod dziąsłem, druga wyszła w poprzek, ale widać ją, dwie dolne widać, ale nie wyszły "całkiem". Będę wdzięczna za odpowiedź.
- Witam bardzo prosze o interpretacje moich wyników rezonansu .Oto opis zniesiona fizjologiczna lordoza kregosłupa szyjnego z tendencją dokyfotycznego ustawienia w tym odcinku.Niewielkie zmiany dehydratacyjne w obrebie wiekszosci krążków miedzykregowych szyjnych z obnizeniem intensywnosci ich sygnału w…
- Dzień dobry, Stomatolog zaskoczyła mnie dziś czarną plombą . Zaczęłam czytać w internecie, że to okropna opcja, toksyczna etc. Wykonuje Pan zastąpienie takiej plomby, plombą zwykłą białą? Jaki to byłby koszt? Zastanawiam się już nawet nad całkowitym usunięciem zęba.. (szóstka)
- Dzień dobry Pani Agato mam problem z 15 letnim synem który boi się strasznie dentysty.Jego stan zębów jest okropny,a on sam nie widzi problemu.Jedynka złamana bo na boisku został uderzony poprzeczką od bramki,tylne szóstki ropiejące do usunięcia.Poprzednia wizyta u dentysty nie skończyła się dobrze bo…
- Dzień dobry.Mój syn ma 15 lat i strasznie boi się dentysty ponieważ parę lat temu miał czyszczone kanały w 6,a Pani dentystka była bardzo nieprzyjemna co chyba go zraziło.Obecnie stan syna zębów jest masakryczny,na dodatek na boisku został uderzony bramką i ułamał mu się przedni ząb.Zabrałam go do dentysty…
- Witam. Czy leczy Pani zęby kobiet cięzarnych? Łacznie z wyrywaniem?Badz chirurgicznym usunieciem????
- Witam. W wyniku upadku złamałam dwie górne jedynki. Jedna złamana w 1/3 i wypelniona- nie widać tego, druga niestety uszkodzona do miazgi zębowej. Wypełniane było 4 razy (!), ponieważ mój stomatolog nie mógł dobrać odpowiedniego koloru... W chwili obecnej ząb pobolewa, kolor jest dobrany tragicznie,…
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.