strajkujące kolano

4 odpowiedzi
Witam,
odebrałam wyniki z rezonansu i najważniejsze to:
1. Osteofity na krawędziach powierzchni stawowych w przedziale bocznym i przyśrodkowym, na brzegach dołu międzykłykciowego, guzkach wyniosłości międzykłykciowej oraz krawędziach powierzchni stawowych w stawie rzepkowo-udowym.
2. Uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej – łąkotka o zmiennym sygnale, zmniejszonej objętości (szczególnie w zakresie trzonu), wielokierunkowe pęknięcia.
3. Chondromolacja IV stopnia na obciążanych powierzchniach MFC i MTC. Całkowite ubytki chrząstki o wym. około 11x7mm.
4. Znaczne zmniejszenie grubości lub całkowity ubytek chrząstki w przyśrodkowej części powierzchni stawowej rzepki na obszarze około 15x17mm. Chondromolacja II stopnia w dolnej części powierzchni rzepkowej kości udowej.
5. Zmiany zwyrodnieniowe w obrębie więzadła rzepki.
Do tego drobny wysięki w kaletce - 8mm i obrzęk w podskórnej tkance tłuszczowej w okolicy przedrzepkowej i przedpiszczelowej ale myślę, że to już drobiazgi.

W połowie marca br. uderzyłam się w to kolano. RTGi USG nic nie wykazało - żadnego wysięku, obrzęku, krwiaka - NIC. Boli dzień w dzień. Czasem ból budzi w nocy. Przez cały czas biorę różne leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Obecnie, od około tygodnia, ból znacznie zmniejszył się (kończę przyjmowanie Nimesilu) - minęło prawie pół roku!. Chodząc bardzo obciążam drugie kolano i biodra. Duży dyskomfort podczas wstawania, obciązenia i dłuższego chodzenia (już po około 15 minutach).

Czy to są poważne zmiany? Czym mogą skutkować? Jakie byłoby najlepsze leczenie?
Z góry dziękuję za udzielenie odpowiedzi.
Pozdrawiam
Alicja (53 lata)
Opis mri wskazuje na poważny problem, zalecam zgłosić się do ortopedy z opisem i płyta mri . Proszę przynieść także rtg kolan

Z opisu RM wynika, iż ma Pani zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe stawu kolanowego wymagające podjęcia leczenia - zachowawczego lub operacyjnego. Zalecam konsultacje u ortopedy.
Proszę umówić wizytę z ortopedą celem zbadania stawu. W zależności od badania i Pani oczekiwań odnośnie aktywności należy wybrać odpowiednie leczenie. Być może należy pomyśleć o rehabilitacji, wiskosuplementacji do stawu lub rozważyć bardziej inwazyjne formy. Wyniki wskazują na zwyrodnieniowe uszkodzenie stawu kolanowego (wydaje się na podstawie opisu, że dość zaawansowane) Żeby odpowiedzieć dokładniej musiałbym obejrzeć rezonans.
Pozdrawiam
Dzień dobry.
Z opisu kolano ma zmiany zwyrodnieniowe, uraz tylko nasilił dolegliwości. Prawdopodobnie potrzebna będzie protezoplastyka stawu kolanowego - czyli wymiana na sztuczny. Żeby to potwierdzić potrzebna jest wizyta z wynikami badań w poradni ortopedycznej.
W razie chęci zapraszam.