Subkliniczna niedoczynność tarczycy a ciąża

3 odpowiedzi
Witam, od niespełna 2 lat staram się zajść w ciążę - niestety bezskutecznie. Jestem osobą szczupłą, badania podstawowe w normie (choć cholesterol całkowity w górnej granicy 188). Mam stwierdzone przez endorynologa w obrazie usg wole Hashimoto, jednak ze względu na prawidłowe poziomy hormonów nie leczone (lekarz miał dostęp do wyników przeciwciał).
Niepokoją mnie wyniki przeciwciał przeciwtarczycowych.
Pierwsze badanie z września 2016 r.: anty-TPO 268,08 IU/ml, anty-TG 918,34 IU/ml, TSH 1,04 IU/ml, ft3 2,86 IU/ml, 1,03 IU/ml, TRAb 0,91 IU/l.

Wyniki sprzed tygodnia tj. maj 2017 r.: anty-TPO 341,38 IU/ml, anty-TG >1000 IU/ml, TSH 1,18 IU/ml, ft3 3,22 IU/ml, ft4 1,08 IU/ml.
Proszę uprzejmie o pomoc. Czy i jak można obniżyć poziom przeciwciał? Czy takie ich poziomy mogą być główną przyczyną problemów z płodnością? Wyniki świadczą o subklinicznej niedoczynności tarczycy. Dwoje endokrynologów zaleciło jedynie kontrolę TSH, które utrzymuje się w normie. Nie wiem co dalej... Czy naprawdę pozostaje mi czekać na rozwój pełnoobjawowej niedoczynności tarczycy?
Dzień dobry,
Wyniki Pani hormonów nie świadczą jeszcze o subklinicznej niedoczynności tarczycy - aby ją rozpoznać konieczne jest podwyższone stężenie TSH, przy jeszcze prawidłowych stężeniach FT4 i FT3 we krwi, ew. u kobiet ciężarnych, takie rozpoznanie mozna postawić przy TSH >=2,5 i prawidłowych stężeniach FT4 i FT3 - wedug aktualnych polskich wytycznch.. U Pani stężenie TSH, jak dla kobiety planującej ciążę jest idealne. Niestety poziom przeciwciał jest bardzo wysoki, co może utrudniać zajście w ciążę. Anty TPO są dość wysokie, a aTG jeszcze bardziej , a wynik >1000 nie jest zbyt precyzyjny, bo może mieć Pani równie dobrze 1001, jak i 4000... Niestety nie ma złotego środka na obniżenie poziomu przeciwciał: Suplementacja selenem i innymi preparatami może tą szansę zwiększyć, aczkolwiek nie daje gwarancji - zbyt wiele rzeczy może wpływać na generowanie wzrostu poziomu przeciwciał. Ja dodatkowo zalecam Pacjentkom odpowiednią dietę, próbę suplementacji związkami, które mogą zwiększyć szansę na spadek przeciwciał, ale nie daję pełnej gwarancji, redukcję stresu (o ile jest to oczywiście możliwe), higieniczny tryb życia i ew. dodatkowo akupresurę, ale są to metody jedynie pomocnicze, choć u niektórych osób dają efekty.
Najlepiej do zajścia w ciążę wybierać moment, gdy przeciwciała są jak najniższe. Jest wiele prac potwierdzających niekorzystny wpływ przeciwciał na samo poczęcie dziecka, jak i ryzyko poronienia, szczególnie w I trymestrze. Proszę popytać w Pani mieście o endokrynologa, który poświęci Pani trochę więcej czasu, dokładnie zbierze wywiad i zbada Panią, zaleci odpowiednią dietę i zdrowy tryb życia, postara się wyeliminować czynniki, które mogą mieć wpływ na wzrost przeciwciał, co powinno zwiększyć szansę na zajście w ciążę. Proszę się nie poddawać, z własnego doświadczenia mogę Pani powiedzieć, że mam pacjentki, które wyjściowo miały jeszcze wyższe przeciwciała, a teraz są już po kolejnych porodach i urodziły zdrowe dzieci. Wbrew pozorom zdrowa dieta i styl życia są bardzo istotne i mogą znacznie ułatwić zajście w ciążę i jej szczęśliwe donoszenie :)

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
200 mg Selenu dziennie, Proszę zbadać p/c ANA I i jeśli będą podwyższone to prosze o kontakt. Ten stan tarczycowy obecnie nie ma wpływu na płodność. Sa inne przyczyny....
Nie ma wskazań do stosowania w chwili obecnej hormonów tarczycy.Przeciwciala nie stanowią przyczyny zajścia w ciążę.Przeciwciala niestety będą już utrzymywać się w surowic krwi pomimo leczenia, a w przyszłosci być może doprowadzą do niedoczynności tarczycy.Przczyczynę niepłodności szukałbym w innym m iejscu.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.