Swędzenie skóry oraz czerwone plamy od dłuższego czasu

8 odpowiedzi
Dzień dobry,
mam pytanie dotyczące problemów skórnych. Od około pół roku mam problemy skórne- mianowicie na początku pojawiły się czerwone swędzące plamy pod pachami, które potraktowałam Tridermem i zniknęły po czasie. Następnie pojawiło się swędzenie szyi, co w efekcie prowadziło do zaczerwienienia i podobne plamy pojawiły się na szyi natomiast w mniejszej ilości. Następnie rozpoczęło się swędzenie i łuszczenie skóry na szyi. Pani dermatolog powiedziała, iż jest to kontaktowe zapalenie skóry i przepisała mi sterydy, które zdecydowanie pomagają. Problem natomiast pojawił się teraz na przedramionach- mam czerwone plamy oraz małe swędzące krostki. Nie jestem w stanie powiązać tych zmian z żadnymi produktami (zmieniłam proszek do prania, odstawiłam laktozę). Zastanawiam się natomiast, czy możliwe jest, że jest to uczulenie na gluten? Również myślałam o alkoholu, gdyż czasem po piwie nasila się swędzenie skóry przedramion, natomiast od kilku dni nie spożywam a i tak odczuwam swędzenie. Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Jednoznaczne potwierdzenie przyczyn zmian jest niemozliwe , zarowno jednka laktoza jak i gluten nie odpowiadaja za tego rodzaju zmiany skorne wiec eliminacja ich jest niecelowa, z uwagi na lokalizacje w diagnostyce roznicowej uwzglednic nalezaloby alergie na substancje zapachowe i poszerzenie diagnostyki o testy platkowe w kierunku alergenow kontaktowych.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Można mieć uczulenie na dokładnie wszystko. Ostatnio laktoza i gluten są szczególnie "modne", ale opisywane przez Panią objawy niekoniecznie są typowe dla tego typu nietolerancji. Jeśłi jest gorzej po piwie, raczej podejrzewałąbym jęczmień.
Potrzebowałbym nieco więcej informacji. W tym momencie nie mogę pomóc, moge zaprosic na konsultacje
Raczej nie wiązałabym tych dolegliwości z nietolerancją na gluten czy laktozę.Trudno ocenić pochodzenie zmian nie oglądając ich .
Potwierdzałabym raczej rozpoznanie Pani doktor. Czy były wykonane testy naskórkowe?
Dzień dobry, proszę wykonać testy naskórkowe i punktowe - jeżeli zmiany skórne są związane z reakcją alergiczną, może uda się ustalić jej przyczynę. Pozdrawiam
Szanowna Pani,

Skórna postać celiakii jest dość rzadką chorobą - zachorowalność wynosi ok. 1/100.000os., a chorobowość ok. 11/100.000os. Choroba występuje częściej u młodych mężczyzn i jest najczęstszą autoimmunizacyjną chorobą pęcherzową okresu dziecięcego. Chociaż, zwana też chorobą Duhringa i opryszczkowatym zapaleniem skóry, bywa mylona z alergicznym kontaktowym zapaleniem skóry i atopowym zapaleniem skóry, jednak charakteryzuje się typowymi objawami i nie reaguje/źle reaguje na leczenie glikokortykosteroidami miejscowymi. Grudki, pęcherzyki w obrębie przedramion, pach, szyi i silny świąd mogłyby być wskazówkami w stronę tej diagnozy, ale nie są wystarczające, podobnie jak zaostrzenie po piwie (pszenica, gliadyna). Do jej rozpoznania niezbędne jest zbadanie pacjenta oraz laboratoryjne badania wykazujące autoimmunizację (biopsja skóry - badanie immunopatologiczne bezpośrednie wykazujące złogi IgA o typowym układzie oraz pomocniczo przeciwciała klasy IgA skierowane przeciwko transglutaminazie tkankowej). Opisywany problem jest dość złożony i najlepiej byłoby rozwiązać go w gabinecie dermatologicznym, do czego szczególnie zachęcam.

W ramach dygresji - Triderm, jak i Tribiotic, oraz Maxibiotic są stosowane przez licznych lekarzy rodzinnych jako rozwiązanie każdego problemu, ponieważ zawierają substancje p/grzybicze, p/bakteryjne i p/zapalne. Trudno wnioskować później co pomogło lub co nie działało, skoro zmiany nawróciły. Triderm ma dodatkowo w składzie gentamycynę, antybiotyk wykorzystywany w leczeniu takich chorób jak posocznica meningokokowa i infekcyjne zapalenie wsierdzia. Wydaje mi się sensowne, by w miarę możliwości ograniczać jego stosowanie do sytuacji niezbędnych, by nie hodować lekoopornych szczepów bakterii z którymi w tak ciężkich przypadkach będzie trudniej walczyć.

Pozdrawiam,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV
Przy tak złożonym problemie tylko dokładne badanie pozwoli na postawienie rozpoznania i ustalenie dalszego postępowania. Przed planowaną wizytą min 7 dni nie powinno się stosować preparatów miejscowych zawierających sterydy. Pozdrawiam. Katarzyna Kowalska-Górska

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.