Syn 8 lat, boi się przełykać większość potraw po epizodzie zakrztuszenia, lekkiego. Bylismy dwa dni

3 odpowiedzi
Syn 8 lat, boi się przełykać większość potraw po epizodzie zakrztuszenia, lekkiego. Bylismy dwa dni oddziale obserwacyjnym, badali pediatrzy, laryngolog, rtg klatki. Wszystko w porzadku,stwierdzono że podrażenienie i strach (dwa tyg wczesniej porzadnie zadławil się karmelkiem, i to mogło być punktem zapalnym). W szpitalu zaczął zjadać miękknie pieczywo, płatki na mleku,ale już zupa z makaronem lub ryżem sprawia problem. Minęły dwa tygodnie i raz jest lepiej, raz gorzej, miekkie pieczywo z twarożkiem,pasztetem zje, ale ciągle mieli strasznie w buzi zanim przełknie... Tłumaczymy, że jest wszystko w porządku, że jest zdrowy i musi zacząć normalnie jesc, ale ciężko.... A todziecko które uwielbiało jeść, i byłobardzo aktywne,nigdy nie wybrzydzał, teraz nie wiem czy wymaga jakieś terapii,ile to może trwać....
Z góry dziękuję za poradę...
Pozwólcie Państwo synowi bardzo powoli i stopniowo przyzwyczajać się do połykania twardszych pokarmów. Nie naciskajcie, zachęcajcie, ale też mówcie mu o tym, że może się teraz trochę bać połykać, bo wcześniej porządnie się zakrztusił i że to normalne, że teraz się powoli przełamuje. Jeśli będziecie Państwo widzieli progres i stopniową (nawet małą, ale jednak) poprawę, to można wstrzymać się z wizytami u psychologa. Jeśli nie, to warto odwiedzić specjalistę, by ten wspomógł ten proces i trochę też przepracował to dla syna i Państwa traumatyczne wydarzenie.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry. Doświadczenia, które przeszedł syn były dla niego trudne, w związku z czym reakcje, o których Pani pisze, są zupełnie zrozumiałe. Zachęcałbym do niewywierania presji na dziecku, dania mu czasu, aby we własnym tempie stopniowo mógł wracać do spożywania coraz twardszych pokarmów. Wskazane jest oczywiście zachęcanie do próbowania pokarmów, których syn zaczął unikać, ale bez nadmiernej koncentracji na tym temacie. Jeśli po kilku tygodniach nie zaobserwuje Pani zmiany, wówczas warto skonsultować się z psychologiem.

Pozdrawiam, Bartosz Neska
Dziecko wymaga oprócz cierpliwego zachęcania do zjadania pokarmów również odwrażliwiania strefy oralnej, w tym celu proszę rozważyć wizytę u neurologopedy i ewentualne włączenie masaży logopedycznych wewnątrz jamy ustnej (podobnie jak w przypadku wygórowanego odruchu wymiotnego).

Eksperci

Małgorzata Siekierska

Małgorzata Siekierska

Logopeda

Długołęka

Joanna Geroń

Joanna Geroń

Logopeda

Strzelin

Monika Owsianowska

Monika Owsianowska

Logopeda

Zielona Góra

Izabela Mileniewska

Izabela Mileniewska

Logopeda

Ciechanów

Joanna Słabicka

Joanna Słabicka

Logopeda

Wrocław

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 33 pytań dotyczących usługi: zaburzenia połykania
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.