Syn bierze nałogowo pożyczki.Jak go przekonać, żeby skorzystał z pomocy specjalistów?

3 odpowiedzi
Syn bierze nałogowo pożyczki.Jak go przekonać, żeby skorzystał z pomocy specjalistów?
Szanowna Pani/ Szanowny Panie

Nałogowe zaciąganie pożyczek przez syna może być oznaką poważnych problemów psychologicznych, takich jak uzależnienie od zadłużenia lub zaburzenia impulsów. Istnieją różne podejścia, które mogą pomóc w przekonaniu syna do skorzystania z pomocy specjalistów.

Uzależnienie od zadłużenia, znane również jako debt addiction, to zjawisko, w którym osoba kompulsywnie zaciąga pożyczki, pomimo negatywnych konsekwencji finansowych, społecznych i emocjonalnych. Jest to forma uzależnienia behawioralnego, podobna do innych uzależnień, takich jak hazard czy zakupoholizm. Osoby uzależnione od zadłużenia często odczuwają krótkotrwałą ulgę lub euforię po zaciągnięciu pożyczki, co prowadzi do cyklu zadłużania się .

Nałogowe zaciąganie pożyczek może również wskazywać na problem z kontrolą impulsów. Osoby z zaburzeniami kontroli impulsów mają trudności z powstrzymywaniem się przed podejmowaniem ryzykownych działań, które mogą prowadzić do negatywnych konsekwencji. Mogą one odczuwać silną potrzebę natychmiastowego zaspokojenia pragnień, co w przypadku zadłużenia może prowadzić do spirali długów .

Jak przekonać syna do skorzystania z pomocy?
1. Zrozumienie problemu: Pierwszym krokiem jest zrozumienie, że zaciąganie pożyczek w nałogowy sposób może być objawem głębszego problemu psychologicznego. Ważne jest, abyś nie traktował tego wyłącznie jako kwestii finansowej, ale jako problemu zdrowia psychicznego.

2. Empatyczna rozmowa: Porozmawiaj z synem w sposób empatyczny i bez osądów. Staraj się zrozumieć jego perspektywę i uczucia. Unikaj oskarżeń, a zamiast tego wyraź swoje troski i chęć pomocy. Wyjaśnij, że Twoim celem jest wsparcie, a nie krytyka.

3. Edukacja: Uświadom synowi, jakie są możliwe konsekwencje jego działań, zarówno finansowe, jak i emocjonalne. Wskazanie na długoterminowe skutki może pomóc w zrozumieniu potrzeby zmiany.

4. Wsparcie specjalistów: Sugeruj skorzystanie z pomocy psychologa, terapeuty uzależnień lub doradcy finansowego. Możesz zaproponować wspólne spotkanie z terapeutą, co może obniżyć jego opór przed podjęciem pierwszego kroku.

5. Modelowanie pozytywnych zachowań: Jeśli masz możliwość, pokaż synowi, że zwracanie się o pomoc jest oznaką siły, a nie słabości. Jeśli masz osobiste doświadczenia z korzystania z pomocy specjalistów, podziel się nimi, aby znormalizować takie działanie.

6. Alternatywne źródła wsparcia: Jeśli syn jest oporny na skorzystanie z pomocy, zasugeruj grupy wsparcia dla osób z problemami finansowymi lub uzależnieniami. Grupy takie jak Anonimowi Dłużnicy mogą oferować wsparcie emocjonalne i praktyczne.

Nie można nikogo zmusić do terapii z kilku kluczowych powodów, które są zakorzenione zarówno w prawie, jak i w psychologii.

1. Jednym z fundamentalnych praw człowieka jest prawo do autonomii, czyli samodzielnego podejmowania decyzji dotyczących swojego życia, zdrowia i dobrostanu. Zmuszenie kogoś do terapii naruszałoby to prawo, ponieważ pozbawiałoby osobę zdolności do decydowania o sobie. W większości systemów prawnych i etycznych, przymusowe leczenie jest dozwolone jedynie w wyjątkowych okolicznościach, np. gdy osoba stanowi bezpośrednie zagrożenie dla siebie lub innych, co jest określane jako stan kryzysowy (np. w przypadkach ciężkich zaburzeń psychicznych).

2. Z etycznego punktu widzenia, terapeuci działają na zasadzie dobrowolności uczestnictwa. Terapeuci są zobowiązani do przestrzegania kodeksów etyki, które podkreślają konieczność szacunku dla autonomii pacjenta. Zmuszenie kogoś do terapii mogłoby być postrzegane jako naruszenie tych zasad, ponieważ terapia wymaga aktywnego udziału i współpracy pacjenta. Bez dobrowolnego zaangażowania, proces terapeutyczny może być nieskuteczny lub wręcz szkodliwy.

3. Terapia jest procesem, który wymaga aktywnego zaangażowania i motywacji pacjenta. Jeśli ktoś jest zmuszony do terapii, może nie mieć wewnętrznej motywacji do pracy nad sobą, co jest kluczowe dla sukcesu terapeutycznego. Badania pokazują, że wewnętrzna motywacja jest jednym z najważniejszych czynników determinujących skuteczność terapii . Bez gotowości do zmiany i otwartości na proces terapeutyczny, terapia może nie przynieść oczekiwanych rezultatów.

4. Jednym z fundamentów skutecznej terapii jest zaufanie i relacja między pacjentem a terapeutą. Jeśli ktoś jest zmuszony do uczestnictwa w terapii, zbudowanie takiej relacji może być bardzo trudne. Pacjent może być niechętny, nieufny lub oporny, co utrudnia otwartą i szczerą komunikację. Z tego powodu, terapia, która jest narzucona, często nie jest tak skuteczna jak ta, w której pacjent dobrowolnie uczestniczy.

5. Wyjątki: Istnieją sytuacje, w których przymusowe leczenie jest uzasadnione, np. w przypadkach, gdy osoba jest poważnie zagrożona, a jej zdolność do podejmowania decyzji jest ograniczona (np. w stanie psychotycznym lub podczas prób samobójczych). W takich sytuacjach interwencja jest podejmowana w celu ochrony życia i zdrowia osoby, ale nawet wtedy dąży się do jak najszybszego przywrócenia autonomii pacjenta.

Życzę dużo wytrwałości.
mgr Barbara Krajewska

Jest to bardzo trudny temat, jednak może warto zorganizować interwencję. Są one zazwyczaj organizowane przez bliskich osoby uzależnionej w celu wyrażenia swoich uczuć i zaniepokojenia związanego z jej uzależnieniem od pożyczek. Celem takiej interwencji jest zmotywowanie go do podjęcia kroków w kierunku leczenia i zmiany. Bliscy powinni dzielić się swoimi doświadczeniami oraz konsekwencjami, jakie jego uzależnienie ma na ich życie, w nadziei, że skłonią go do refleksji i działania. Ważne jest, aby w trakcie rozmowy panowała atmosfera zrozumienia i wsparcia. W celu zdobycia szczegółowych informacji o tej technice, proszę skontaktować się ze specjalistą który zajmuje się uzależnieniami (najlepiej behawioralnymi). Pozdrawiam
Dzień dobry. Nie jest to temat łatwy. Osoba, która jest uzależniona od kredytów- "kredytoholizm" lub "debt addiction" potrzebuje bardzo dużego wsparcia, aby poczuła się pewnie, a przede wszystkim żeby wiedziała, że ma możliwość otrzymania pomocy z Pana/ Pani strony. Może warto zaproponować blokadę w bankach, zastrzec pesel żeby nie było możliwości zabrania kolejnego kredytu. Może warto również porozmawiać z synem aby wiedział, że może na Pana/Panią liczyć, zaproponować wspólne rozwiązanie problemu poprzez poszukanie firmy, która zajmuje się konsolidacją kredytów. Warto zaproponować spotkanie u specjalisty- psycholog, terapeuta, psychoterapeuta, który zajmuje się leczeniem uzależnień. Będzie to bardzo trudny czas ale warto być cierpliwym, słuchać, rozmawiać i akceptować bez oceniania i krytykowania, wtedy jest większa szansa na to, że uzależniona osoba będzie w stanie Panu/Pani zaufać. Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego.