Syn ma dwa lata i niedawno miał podcinane wędzidełko podjęzykowe. Sepleni międzyzębowo. Często ma ot

11 odpowiedzi
Syn ma dwa lata i niedawno miał podcinane wędzidełko podjęzykowe. Sepleni międzyzębowo. Często ma otwartą buzię (wykluczono podłoże laryngologiczne). Czy można zastosować wspomagająco płytkę przedsionkową, trenażer języka typu Lingua, Infant Trainer lub inne. Czy konieczna jest wcześniejsza konsultacja z ortodontą u tak małego dziecka? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam,Natalia
Aparaty miofunkcjonalne stosuje się u dzieci od 4 roku życia. Wizyta u ortodonty będzie konieczna w celu dobrania odpowiedniego aparatu dla dziecka.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam! Kto zalecil podciecie wedzidla u dziecka? czy dziecko jest pod kontrola logopedy? czy dziecko bylo prowadzone przez fizjoterapeute (ogolna hipotonia miesniowa), badane endokrynologicznie? zwykle u tak malego dziecka decyzja ad aparatow standardowych podejmowana jest wspolnie z osoba, ktora dziecko prowadzi.
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek aparatu należy skonsultować się z lekarzem.
Witam. Podstawowa sprawa po podcięciu wędzidełka to ćwiczenie języka- w przeciwnym razie powstaną zrosty i dokonany zabieg traci sens. Koniecznie udajcie się do logopedy, który pokaże jak ćwiczyć (nawet z takim maluchem). Podstawa przy seplenieniu międzyzębowym to wzmocnienie m. języka i ust a tego nie zrobi żaden aparat. Poza tym wiele dzieci denerwuje się gdy ma dłużej mieć w buzi jakieś "ciało obce" a logopeda zaproponuje ćwiczenia, które mogą stać się dobrą zabawą.
Dzień dobry,
na pewno konieczna jest konsultacja z ortodontą, aby samodzielnie nie dobrać niewłaściwej pomocy. Proszę oczywiście pozostać nadal pod kontrolą logopedy, który jak się domyślam zalecił podcięcie wędzidełka podjęzykowego. Konieczne jest kontynuowanie zaleconych ćwiczeń, aby nie był potrzebny ponowny zabieg. Życzę powodzenia!
Dzień dobry, po podcięciu wędzidełka wiele mogą i powinny pomóc ćwiczenia mięśni języka. Skoro synek wystawia go przed zęby - mięśnie są zbyt słabe, aby język spionizować, a język jest "przyzwyczajony do niskiej pozycji", przez co się wysuwa. Dodatkowo dochodzi kwestia otwartej buzi, która nie powstrzymuje języka. Aparaty zapewne wspomogą terapię, jednak tutaj niezbędna jest wizyta u ortodonty i dokładne konsultacje, być może wyjaśni się kwestia oddychania przez usta. Najlepiej, gdyby ortodonta współpracował z logopedą. Każde ćwiczenia mięśni języka można przeprowadzić w formie zabawy i nie musi ona trwać długo. Powinna być jednak systematyczna i konsekwentna. Tutaj przydadzą się również ćwiczenia oddechowe, aby właściwie dotlenić mózg. Proszę też pamiętać, że terapia to proces i potrzeba czasu na efekty, ale u tak małego dziecka, jeśli jest efektywnie prowadzone, nie powinno to się przeciągać.
W pierwszej kolejności to należy dziecko skonsultować u logopedy i stomatologa. A kto zdecydował o podcięciu wędzidełka? Jaki był powód takiej decyzji?
Pozdrawiam
Jeżeli ktokolwiek zauważył krótkie wędzidełko to dobrze, że zostało ono podcięte. Dwa lata to wystarczający czas aby język utrwalił niedojrzały ruch (przód-tył) podczas jedzenia a potem mówienia.
Pisze Pani o krótkim wędzidełku - tak, krótkie wędzidełko hamuje rozwój motoryczny języka (góra - dół a potem na boki). Jednak zanim wprowadzimy ćwiczenia języka należy ćwiczyć żuchwę oraz dostosować pokarm i narzędzia do karmiania by promować prawidłową motorykę żuchwy i języka wzgledem umiejętności dziecka i postepów terapii.
Dr Szmaj, Dysfagia.pl
Dzień dobry. Jeśli syn został skierowany na podcięcie wędzidełka, sądzę, że znajdują się Państwo pod opieką logopedy. Uwolnienie języka musi być wspomagane ćwiczeniami. Skoro wykluczono laryngologiczne podstawy oddechu ustnego, można przypuszczac osłabienie mięśni obszaru ustno - twarzowego. Konieczne jest ich wzmacnianie ćwiczeniami (być może terapia karmienia) pod opieką specjalisty oraz obserwacja w celu ustalenia przyczyn takiego stanu. Nie wykluczone, że konieczne będzie pogłębienie diagnozy (neurolog, ortodonta lub powtórnie - laryngolog)
Skoro wedzidelko zostalo podciete, konieczne jest wykonywanie cwiczen usprawniających jezyk.
Plytka przedsionkowa jest pomocna, gdy dziecko oddycha przez usta. Prosze skontaktować sie z ortodonta i logopeda.
Witam. Wizyta u ortodonty konieczna. Płytka przedsionkowa tak, ale proszę pamiętać, ze stosowanie jej wymaga pewnej systematyczności i gotowości do ćwiczeń. Bywa , ze nie wystarczająca jest motywacja i wtedy płytka, niestety, nie daje o żeliwa ych efektów.
Wizyta u ortodonty powinna rozjaśnić problem, a wizyta u logopedy postawić diagnozę logopedyczną. Warto „ wystartować” z wizytami u obydwu specjalistów.
Pozdrawiam
Krystyna Zielinska

Eksperci

Wiktoria Zwierzchowska

Wiktoria Zwierzchowska

Logopeda

Radom

Angelika Wójkowska

Angelika Wójkowska

Logopeda

Mysłowice

Olimpia Czachowska

Olimpia Czachowska

Logopeda

Włocławek

Patrycja Dziewulska

Patrycja Dziewulska

Logopeda

Stryków

Oliwia Kędzierska

Oliwia Kędzierska

Logopeda

Gdańsk

Dorota Ussorowska

Dorota Ussorowska

Geriatra, Psychiatra, Internista

Sopot

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 15 pytań dotyczących usługi: wady wymowy
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.