Syn mój we wrześniu 2019 roku miał kolke nerkowa. Z lewego moczowodu usunięto mu kamień metoda URS m

2 odpowiedzi
Syn mój we wrześniu 2019 roku miał kolke nerkowa. Z lewego moczowodu usunięto mu kamień metoda URS miał założony cewnik Dj. Okazało się, że ma przewezenie w moczowodzie w dolnej części. Mial juz trzy proby poszerzenia, ostatnio 2.5 miesiąca temu miał próbę poszerzania moczowodu laserem holmowym i ponownie założono mu cewnik 2j . Teraz cewnik został usunięty a nerka po tygodniu wykazuje cechy zastoju. Lekarz na USG nie był w stanie określić czy operacja poszerzenia coś pomogła, zasugerował ze przy wyciąganiu cewnika mógło dojść do ściągnięcia kamienia w miejsce przewężenia i stąd zastój. Zlecił Tomografię miednicy z jamą brzuszna +sk. Na to badanie czeka się strasznie długo, nie stać mnie na leczenie prywatnie. Do tej pory syn byl pod opieka lekarza urologa dzieciecego na nfz. Ostatnio bez cewnika po 1 miesiącu nerka syna działała tylko na 50%, syn nie moze czekac tak dlugo, bo straci jak na razie jeszcze zdrową nerke. Czy ktoś mógłby mi pomóc i poradzić dokąd się udać, potrzebuje pilnie lekarza na nfz, który poprowadzi obecnie pełnoletniego już syna.
Badaniem, które funkcjonalnie oceni nerkę, pod kątem zdolności opróżniania układu zbiorczego (zakładam, że UKM jest nadal poszerzony) jest renoscyntygrafia diuretyczna. Idealnie, gdyby została wykonana w protokole F+20. Badanie to oceni, czy ewentualne zwężenie moczowodu jest istotne klinicznie
Jeśli chodzi o lekarza na NFZ... obawiam się, że zadaje Pani/Pan pytanie wśród lekarzy, którzy praktykują jedynie prywatnie.

Proponuję podzwonic po szpitalach i dowiedzieć się gdzie jest najkrótszy okres oczekiwania na badanie tomografii lub skontaktować się z infolinią NFZ, również powinna pomóc w ustaleniu czasu oczekiwania. Dobrze by było gdyby lekarz prowadzący napisał na skierowaniu "cito". Syn powinien mieć wykonaną scyntygrafię dynamiczną nerek, na badanie kieruje urolog. Chyba najszybciej będzie jeżeli urolog dziecięcy który prowadził Pani syna pomoże znaleźć oddział, który będzie kontynuował leczenie. Proszę pamiętać że na ostry dyżur urologiczny można zgłosić się bez skierowania w przypadku wystąpienia chociażby dolegliwości kolkowych- wówczas syna zbada lekarz NFZ i pokieruje dalej na odpowiednie badania- do poradni lub w razie wskazań na oddział urologiczny, w zależności od sytuacji