Synek przechodził Bostonkę, miał 39st. gorączki, mimo podania ibuprofenu w czopku gorączka nie spada

1 odpowiedzi
Synek przechodził Bostonkę, miał 39st. gorączki, mimo podania ibuprofenu w czopku gorączka nie spadała, wywołało to u niego drgawki (brak świadomości, sztywnienie całego ciała). Wezwane zostało pogotowie, ratownicy podali pyralgine do mięśniowo. Nikt w naszej rodzinie do tej pory nie reagował tak na wysoką temperaturę. Czy powinniśmy synka skonsultować z neurologiem? Czy powinny zostać wykonane dodatkowe badania? Nie ukrywam że cała sytuacja nas przeraziła ...
Dzień dobry, kluczowym pytaniem jest wiek dziecka. Jeśli synek jest w wieku pomiędzy 6 miesiącem a 5,5 rokiem życia to jest to wiek, w którym mogą występować tzw. drgawki gorączkowe. Z Pani opisu wynika, że był to napad uogólniony (tzn. była utrata świadomości i sztywnienie dotyczyło całego, a nie tylko części ciała). Jeśli wiek dziecka się zgadza, a napad był uogólniony i trwał poniżej 15 minut oraz nie powtórzył się w ciągu 24h wówczas można rozpoznać tzw. drgawki gorączkowe proste, które u dzieci we wspomnianym wieku mogą się pojawić przy infekcji, gorączce ze względu na niedojrzałość jeszcze układu nerwowego. W przypadku prawidłowego dotychczasowego rozwoju dziecka i spełnionych powyższych kryteriów nie wymaga to dalszej diagnostyki ani wizyty u neurologa. W przypadku kolejnych infekcji należy wcześnie podawać leki przeciwgorączkowe, jeśli jeden lek jest nieskuteczny, można dodać również paracetamol lub stosować ibuprofen z paracetamolem na tzw. zakładkę tzn. stosować co 4 godziny naprzemiennie ibuprofen-paracetamol-ibuprofen. Niestety w przypadku drgawek gorączkowych do wieku 5-6 lat mogą się one powtórzyć przy gorączce dlatego powinniście Państwo mieć w domu lek doodbytniczy do przerwania napadu w razie potrzeby (z racji regulaminu nie za bardzo mogę napisać nazwę handlową) - jeśli nie otrzymaliście Państwo takiego leku po pierwszym epizodzie proponuję udanie się do pediatry z prośbą o wydanie recepty na lek oraz udzielenie instruktażu i wyjaśnienia wskazań do jego podaży (lek podaje się w formie wlewki doodbytniczej w przypadku przedłużania się napadu powyżej 5 minut). Gdyby też napad się powtórzył w razie gorączki, wówczas należy zabezpieczyć głowę dziecka, ułożyć dziecko w pozycji bocznej ustalonej, nie przytrzymywać kończyn, zapewnić dostęp świeżego powietrza, mierzyć czas napadu, jeśli to możliwe nagrać napad. Proszę NIE wkładać niczego do ust. Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.