Szanowni Lekarze Czy po znieczuleniu podpajęczynówkowym, a następnie po operacji i po ustaniu zni

1 odpowiedzi
Szanowni Lekarze

Czy po znieczuleniu podpajęczynówkowym, a następnie po operacji i po ustaniu znieczulenie, płyn rdzeniowy w kręgosłupie musi się wyrównać i dlatego należy trochę poleżeć nawet dzień po operacji?
Twierdzenie tego rodzaju wypowiedziała pielęgniarka oddziałowa, ale nie chciała wyjaśnić o co chodzi.
Jestem po prostu ciekawy co się dzieje w kręgosłupie i to tam powinno się wyrównywać, wypoziomowywać, czy jakkolwiek to nazwać.
Pewnie nieprecyzyjnie to napisałem, ale Państwo jako Specjaliści zapewne wiecie o co chodzi?

Pozdrawiam
Theofilos
Po znieczuleniu podpajęczynówkowym (znanym również jako znieczulenie rdzeniowe), pacjentowi zaleca się często leżenie przez pewien czas po zabiegu, co ma na celu zapobieganie powikłaniom, a nie wyrównaniu płynu rdzeniowego.

Płyn mózgowo-rdzeniowy krąży stale w przestrzeni podpajęczynówkowej, otaczając mózg i rdzeń kręgowy. Podczas znieczulenia podpajęczynówkowego, mała ilość tego płynu może zostać usunięta w trakcie wprowadzania igły do przestrzeni podpajęczynówkowej, co w niektórych przypadkach może prowadzić do spadku ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego.

Główne powikłanie, które może wystąpić po takim zabiegu, to tzw. ból głowy po punkcji (post-dural puncture headache). Ten ból może być wynikiem wycieku płynu mózgowo-rdzeniowego przez otwór po igle, co powoduje zmniejszenie ciśnienia w przestrzeni podpajęczynówkowej. Leżenie płasko przez kilka godzin po zabiegu pomaga zmniejszyć ryzyko tego powikłania, ponieważ zmniejsza ciśnienie na miejsce wkłucia i minimalizuje dalszy wyciek płynu.

W dzisiejszych czasach stosuje się bardzo cienkie igły (27G) które wręcz rozwarstwiają oponę, a nie punktują jej.

Zalecenie leżenia może być również związane z chęcią monitorowania stanu pacjenta po znieczuleniu, obserwacją, czy nie pojawią się inne efekty niepożądane, oraz w celu stopniowego powrotu do pełnej aktywności. Nie ma jednak potrzeby, aby płyn „wyrównywał się” w sensie dosłownym – ciało naturalnie reguluje cyrkulację płynu mózgowo-rdzeniowego.

Czy takie wyjaśnienie rozwiewa Pana wątpliwości?

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.